Ana Sayfa Siyaset Rum siyaseti partilerden seçimlerin ertelenmesine tepki

Rum siyaseti partilerden seçimlerin ertelenmesine tepki

Rum siyasi partiler, Aralık ayından yapılması planlanan yerel seçimlerin tarihinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2016 Perşembe 11:00
Rum siyaseti partilerden seçimlerin ertelenmesine tepki

Rum Bakanlar Kurulu'nun Güney Kıbrıs'ta Aralık ayında yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesi yönünde aldığı ve Rum Meclisi tarafından onaylanması gereken kararın ardından Rum siyasi partilerinden kararın aksine açıklamalar geldi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, Güney Kıbrıs'ta Aralık ayında yapılması öngörülen yerel seçimlerin 2 buçuk yıl ertelenmesi ve şu anda yerel yönetimde görev yapanların görev sürelerinin söz konusu süre kadar uzatılması kararına Rum siyasi partilerinin çoğunluğundan tepki geldiğini yazdılar.

Gazete, yalnızca AKEL partisinin seçimlerin ertelenmesine destek vermek konusunda açık kapı bıraktığını ve  Kıbrıs sorununun çözümü aşamasına gelinmesi durumunda seçimlerin ertelenmesine yeşil ışık yakabileceğini açıkladığını, diğer partilerin ise ertelemeye karşı olduklarını duyurduklarını aktardı.

Habere göre, AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu konuya ilişkin açıklamasında, partisinin seçimlerin ertelenmesi olasılığını görüşmesini sağlayacak tek olasılığın Kıbrıs sorununun çözümü yönünde büyük gelişmeler yaşanması olacağını vurguladı.

Stefanu, ancak şu anda bu tür bir gelişmenin söz konusu olmadığını, reform yapılacak olmasının da seçimlerin ertelenmesi için şu anda bir sebep olamayacağını sözlerine ekledi.

Gazete; DİKO, EDEK, Vatandaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi ve diğer küçük partilerin ise yaptıkları açıklamalarda "devletin, her türlü gelişmeye karşın, işleyişine devam etmesi gerektiği, reform yapılmasının ertelemeye gerekçe olamayacağı ve erteleme kararının Kıbrıs sorunuyla doğrudan ilişkili olduğu" şeklinde açıklamalarda bulunduklarını da aktardı.

Öte yandan Rum İçişleri Bakanı ve DİSİ'den, kararı savunan açıklamalar geldi.

İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, yerel seçimlerin ertelenmesi kararının Kıbrıs sorunuyla değil, yerel yönetimlerde yapılacak reformlarla alakalı olduğunu iddia etti.

Hasikos, reformlar çerçevesinde Güney Kıbrıs'taki belediyelerin sayısının, üç yıl içerisinde 30'dan 22'ye düşürülmesinin öngörüldüğünü ve siyasi irade gösterilmesi durumunda kararın alınabileceğini belirtti.

DİSİ'den yapılan açıklamada ise, vatandaşlardan Aralık ayında gidip oy vermeleri daha sonra ise başka belediyeye bağlanmalarının istenemeyeceği belirtilerek karara destek verildi.

Gazete, bakanlar kurulunun kararının, 18 Kasım tarihinde Rum meclisinin onayına sunulmasının beklendiğini vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık