Ana Sayfa Astroloji Rum siyasi partilerinden müzakere açıklaması

Rum siyasi partilerinden müzakere açıklaması

Rum muhalif partileri, Kıbrıs müzakereleri konusunda bir açıklama yaparak, bir karar alınmadan önce bilgilendirilmek istediklerini söylediler.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2016 Cumartesi 13:59
Rum siyasi partilerinden müzakere açıklaması

Rum muhalefet partilerinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferans toplanması konusunda herhangi bir karar alınmadan önce, Rum Ulusal Konseyi aracılığıyla bilgilendirme istedikleri haber verildi.

Haravgi gazetesine göre, DİKO partisi açıklamasında, İsviçre'de meydana gelenler konusunda tam bir karartma yapıldığından söz ederek, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in "konferansın bileşimi ve gündemi gibi büyük öneme sahip boyutlara ilişkin olarak Ulusal Konsey'de bir görüşme yapılmadan önce, güvenlik konusuyla ilgili çok taraflı bir konferansa gidilmesi konusunda anlaşmaya varmaması gerektiğini" iddia etti.

Gazeteye göre EDEK partisi de açıklamasında, çok taraflı bir konferans toplanmasına dair karar alınmasını aceleci bir eylem olarak niteledi ve herhangi bir karar alınmadan önce Ulusal Konsey'in toplanmasını istedi.

Habere göre Vatandaşlar Hareketi de açıklamasında, Ulusal Konsey'in toplanmasını istedi ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i, meydana gelen şeyler konusunda Ulusal Konseyi bilgilendirmeden önce, beş taraflı veya çok taraflı konferansı kabul etmeyeceği konusunda, Ulusal Konsey'e verdiği sözü tutmaya çağırdı.

Dün Rum basın yayın organları tarafından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önümüzdeki Çarşamba günü Ulusal Konsey'i toplamaya karar verdiğine dair bilgiler yayımlandığına da yer veren gazete, Rum Haber Ajansı KİPE'nin dayandığı kaynaklara göre, Anastasiadis'in böyle bir niyete sahip olduğunun yalanlandığını ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise "Kararlar Lefkoşa'da" başlıklı haberinde, partilerin Anastasiadis'e yönelik mesajlarına yer verdi.

Partilerin Anastasiadis'e, kararların Lefkoşa'da alınması gerektiğini ilettiklerini yazan gazete, AKEL partisinden "kaynakların" gazeteye, çok taraflı konferansa ilişkin taahhüt ortaya çıkması için anlaşma mesafesinde olunması ve Ulusal Konsey'de istişare yapılması gerektiğini söylediklerini iletti.

Politis ise habere "Toprak'ta İlerleme Olmasan Önce Ulusal Konsey İstediler... DİKO, EDEK ve Vatandaşlar İttifakı Çok Taraflı Konferans Tarihi Belirlenmeden Önce Bilgilendirme ve Ortak İstişare İstiyor" başlıklarıyla yer verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık