Ana Sayfa Yurt Rum tarafında şok suikast planı

Rum tarafında şok suikast planı

Rum Başsavcı, cezaevi müdür yardımcısı ve diğer üst düzey yetkililerin öldürülmesi planlanıyordu.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2012 Çarşamba 00:14
Rum tarafında şok suikast planı

BAŞSAVCI KLİRİDİS'İN ÖLDÜRÜLMESİ SON ANDA ENGELLENDİ

CİNAYET SİLAHININ TÜRK YAPIMI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

HRİSTOFYAS'IN TORUNU KAÇIRILACAKTI

İŞİN İÇİNDEN YİNE AL CAPONE OLARAK BİLİNEN ANDONİS PROKOPİU KİTAS ÇIKTI

Lefkoşa, 30 Ekim 12 (T.A.K): Rum Polisi, Rum Başsavcı Petros Kliridis, Cezaevi Müdür Yardımcısı Yorgos Trifonidis ve diğer üst düzey devlet yetkililerini öldürmeyi, ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın torununu kaçırmayı planlayan çete üyelerini yakaladı. Rum basınındaki haberlere göre Kliridis'in öldürülmesi son anda engellenirken, cinayette kullanılması planlanan silahın da Türk yapımı olduğu iddia edildi.

Simerini gazetesi "Ölüm Listesi Polisin Elinde... P. Kliridis, Trifonidis ve Diğer Devlet Yetkilileri Hedefte" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, Rum Cezaevi'nde şeytani bir plan hazırlayan cinayet çetesinin izini bulduğunu yazdı. 

Haberi iç sayfasında "Onufriu Kitas'a Atıyor... Müebbet Hapis Mahkumunun Başkanın Torunu Kaçırmayı Planladığı İddia Edildi" başlıklarıyla veren gazete, Kliridis ve Trifonidis'in öldürülmesi planlarında, Al Capone lakaplı Andonis Prokopiu Kitas isminin yine sahneye çıktığını, Polisin, planlanan cinayetin azmettiricisinin Andreas Onufriu adlı bir mahkumun olduğunu düşündüğünü yazdı. 

KLİRİDİS'İN ÖLDÜRÜLMESİ SON ANDA ENGELLENDİ

Polisin, geçen Pazar gecesi, Başsavcı Kliridis'in öldürülmesinin planlandığına dair bir tanığın ifadesi üzerine üç kişinin Lefkoşa'nın Rum kesiminde tutuklandığını, mahkemeye çıkarıldığını ve haklarında 8 gün tutukluluk kararı alındığını kaydeden gazete, tutuklananların, Başsavcıya karşı büyük bir kin besleyen mahkum Andreas Onufriu, "beş yıllık paralı gönüllü asker" olan Yannakis Georgiu ve iktidara karşı kin besleyen piyangocu Mihail Mihail olduğunu belirtti. 

Gazete, polisin aldığı bilgilere göre cinayetin ilk başta 26 Ekim Cuma günü, Rum Başsavcılık önünde ya da Kliridis'in evi civarlarında işlenmesinin planlandığını yazdı.

Haberde anlatılanlara göre, Onufriu ile temas halinde bulunan tanık, silahın bulunduğu yeri polise söyledi. Polis de silahı saklandığı yerden aldı ve bunun yerine aynı tip başka bir silah yerleştirdi. Silahı teslim alacak ve cinayeti işleyecek olan Yannakis Georgiu, tanığın ayarlamaları üzerine bir polis ajanı ile silahın teslim edileceği alanda buluştuğunda tutuklandı. Ardından Onufriu ve Mihail'in gözaltına alındı. Georgiu'nun arabasında yapılan aramada ise patlayıcı mekanizmalar ve silahlar buldu.

Gazete cinayetin, silah teslim alındıktan hemen sonra, 28 Ekim Pazar günü işlenmesinin planlandığını yazdı. 

SİLAHIN TÜRK YAPIMI OLDUĞU İDDİASI

Haberde, polisin yaptığı incelemelere göre kullanıma hazır "Law" cinayet silahının Türk yapımı olduğu ve KKTC'den temin edildiği iddia edildi. 

PLANI KİTAS'IN DÜZENLEDİĞİ VE HRİSTOFYAS'IN TORUNUNU KAÇIRMA PLANI DA YAPTIĞI SAVUNDULU

Öte yandan habere göre cinayetin azmettiricisi Onufriu, mahkemede verdiği ifadede, plana ilham verenin ve düzenleyenin Cezaevinde bulunan müebbet hapis mahkumu Al Capone lakaplı Andonis Prokopiu Kitas'ın olduğunu ileri sürdü. Onufriu'ya göre Kitas'ın (Polise bilgi vermekteki) amacı, tahliye edilme amacıyla Başsavcının teveccühünü kazanmaktı.

Onufriu, Kitas'ın Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın torununu kaçırma planları yaptığını, ancak kendisinin onu engellediğini savundu.

Polis ise bu ifadeyle ilgili açıklamasında, Onufriu'nun amacının, kendi aleyhinde kimlerin tanıklık yaptığını açıklamak olduğunu, ancak polise tanıklık yapanın kim olduğunu açıklamayacaklarını belirtti.

Alithia gazetesi de Onufriu'nun, polise bilgi verenin, kendisini yaralamak için Kitas olduğunu savunduğunu aktardı. 

POLİS ÖLÜM LİSTESİNİ ARIYOR 

Polise göre bir ölüm listesinin hazırlanmış olduğunu, ancak bunun henüz bulamadığını kaydeden gazete, ölüm listesinde birçok üst düzey devlet yetkilisinin bulunduğu ve uzun bir zamandır cezaevinde "pişirildiğini" yazdı.

BAŞSAVCI: "KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM"... GÜNEVLİK ÖNLEMLERİ ALINIYOR

Politis gazetesine göre Başsavcı Kliridis, meselenin özüne değinmekten kaçınarak, kendini güvende hissettiğini belirtti. Kliridis, korumalarının artırılmasını isteme niyetinin olmadığını da ifade etti. 

Fileleftheros gazetesi de polisin güvenlik önlemleri almakta olduğunu, Kliridis'in evi ve Hukuk Dairesi etrafında devriye gezilerinin artırıldığını, ayrıca cezaevinde de önlemlerin alındığını yazdı. 

HERKES ENDİŞELENİYOR

Politis gazetesi ise haberinde AKEL, DİKO, EDEK, EVROKO ve Çevrecilerin ortaya çıkan olayla ilgili endişelerini dile getirdikleri ve polisi kutladıkları açıklamaları aktardı. 

DİĞER GAZETELERİN BAŞLIKLARI

Politis:  "Cinayetler, Kaçırmalar ve Derin Kitas... Tahliyesinin Önerilmesi İçin Başsavcının Teveccühünü Almak İstedi... Hristofyas'ın Torununu Kaçırma Planından 'Kurtaran' Onufriu'yu 'İhbar Etti'... Andonis Prokopiu Kitas. Polisi Yeni Bir 'Başarıya' Götüren Adam... Güvensiz Hissetmiyorum"

Fileleftheros: "Başsavcıyı Havaya Uçuracaklardı... Üç Şüphelinin Tutuklanmasıyla Suçun Önlendiği Değerlendirmesinde Bulunuyor...  'Law'... 'Hedefler' İçin Güvenlik Önlemi Alıyorlar"

Alithia: "Mahkumlar Savaşı... P. Kliridis'in Öldürülmesi ve D. Hristofyas'ın Torununun Kaçırılması Planı... Mahkum Onufriu ile Kitas Arasında Siper Mücadelesi"

Haravgi: "Üçü Sekiz Gün Tutuklu... Başsavcıyı Öldürmeye Teşebbüs Etmekten Şüpheliler... "

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık