×
Kıbrıs
Rum Yönetimi'nin üç hedefi
11 Kasım 2019 Pazartesi 13:10

Rum Yönetimi’nin, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Ada’ya gelişi ve Berlin’de gerçekleşecek 3’lü görüşme öncesinde kendisine üç hedef belirlediği”, ancak 25 Kasım’daki üçlü görüşmenin ardından ne olacağı konusunda “belirsizlik gördüğü” öne sürüldü.


Fileleftheros “Sonraki Adım Havada… Hedefler Konuluyor ancak Berlin Görüşmesini Neyin  Takip Edeceği Bilinmiyor… Lefkoşa 5’li Konferansa da Hazır” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum Yönetimi’nin sonraki adıma dair üç hedefinin “9 Ağustos’ta görüşüldüğü gibi referans şartlarında karşılıklı anlayış veya anlaşma olması,  müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden devam etmesi ve hemen Beşli Konferans çağrılması” olduğunu yazdı.


Gazete, diplomatik kaynaklarının, “Ankara’nın, Kıbrıs sorunundaki prosedürlerin KKTC’de Nisan 2020’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bırakılmasından yana olduğu” yönünde “cesaret kırıcı mesajlar” gelmeye devam ettiği için Berlin görüşmesinin ertesi gününün “o kadar kolay olmayacak göründüğünü” yazdı.


Haberde 16 Kasım Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ayrı görüşmeler yapacak olan Lute’un Ada’ya geliş sebebinin Berlin görüşmesinde ele alınacak konu ve hedefin belirlenmesi olduğuna işaret edildi. Diğer bir hedefin de Berlin sonrasında prosedürün nasıl ilerleyeceğinin belirlenmesi olduğu, bunun da 25 Kasım gecesi yayımlanacak olan açıklamayla ortaya konulmaya çalışılacağı kaydedildi.


Gazete diplomatik kaynaklarının, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunan dengi Nikos Dendias ile görüşmesinden ve Türk tarafının diplomatik düzeydeki temaslarından, Ankara’nın   Aralık’taki beşli konferans için acele etmeyip, Nisan’daki cumhurbaşkanı seçimi sonrasına bıraktığının anlaşıldığını söylediğini yazdı.


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, çarşamba günkü “Ulusal Konsey” toplantısında, “Berlin gayriresmi üçlü görüşmesi ışığı altındaki gelişmeler hakkında bilgi vermesi” ve Türkiye’nin, “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçen Eylül ayında alenen de   söylediği (gayriresmi beşli konferansın çözüm modelinin netleştirilmesi, referans şartlarının model netleşmesinden sonra belirlenmesi, beşli konferansa kadar siyasi eşitlik, etkin katılım, vb konularda anlaşma sağlanması) temelde ısrar ettiğine değinmesi” bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı