Ana Sayfa Yurt Rumlar AIK'in özelleştirilmesine karşı

Rumlar AIK'in özelleştirilmesine karşı

Troyka, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon’un özelleştirilmesini istiyor.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 12:59
Rumlar AIK'in özelleştirilmesine karşı

Güney Kıbrıs’ın alması gereken ekonomik tedbirler arasında Telekomünikasyon ve Elektrik Kurumu’nun satılması en başta yer alıyor.


Güney Kıbrıs’a geçtiğimiz gün giden Troyka heyeti, cuma günü Maliye Bakanlığı’nda Rum yetkililerle yoğun temaslarda bulundu. Görüşmelerin devam edeceği belirtildi.


Politis gazetesi “Troyka Cyta - AİK’i Satın Diye ‘Buyuruyor’... Borcun Sürdürülebilir Olması İçin Özelleştirmelerde Israr Ediyor” başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, Troyka’nın Güney Kıbrıs’ın borcunun sürdürülebilir olması için tek çıkış olarak aralarında Telekomünikasyon İdaresi (Cyta) ile Elektrik İdaresinin (AİK) de bulunduğu kar getiren kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirmesinde ısrar ettiğini yazdı.


Rum hükümetinin bu teze kesinlikle karşı olduğunu aktaran gazete, geçtiğimiz gün yapılan görüşmelerin ardından her iki tarafın da gizlilik ilkesinde ısrar ederek sessizliğini koruduğunu yazdı.


Habere göre Troyka, özelleştirilmeyecek tüm KİT’lerin işleyişinin yeninden değerlendirilmesini de önerdi.

 

Gaz kontrol!

 

Fileleftheros gazetesi ise, “Troyka Gaz İçin DEFA’da” başlığıyla verdiği haberinde, Troyka heyetinin pazartesi sabahı Devlet Doğalgaz İşletmesi (DEFA) Yönetim Kurulu’yla görüşeceğini belirterek, hedefin DEFA’nın nereden, nasıl, ne zaman ve ne kadar gelire sahip olacağını saptamak olduğunu yazdı.


Alithia ise, Troyka’nın “Münhasır Ekonomik Bölge”de ikinci tur izinlerden elde edilecek gelirin kamu borcunun ödenmesi için kullanılması talebini ortaya koyduğunu, hükümetin ise tartışmasız reddettiğini kaydetti.

 

Emeklilik ve eşel mobil sorunlu konular

 

Fileleftheros, bankaların yeniden sermayelendirilmesiyle ilgili miktar konusunda anlaşmaya varmadan kredi sözleşmesinin yapılmayacağını, Troyka heyetinin Rum müzakere grubuna verdiği mesajın bu olduğunu da yazdı.


Rum Maliye Bakanlığında başlayan ve 12 saat süren istişarelerde, ilk günden Güney Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu engellerin ortaya çıktığını aktaran gazete, bilgilere göre Avrupa Komisyonu’nu temsil eden Troyka heyeti lideri Maarten Verwey’in müzakere grubu karşısında oldukça açık olduğunu kaydetti.


İki sorunlu konu olan emeklilik ve eşel mobil meselelerinde de iki taraf arasında yakınlaşma sağlanamadığını kaydeden gazete, Troyka’nın eşel mobilin kaldırılmasına ilişkin baştaki tezlerinden vazgeçtiğini, ancak Rum hükümetinin sunduğu formülden de memnun olmadığını yazdı. Haberde, emeklilik konusunda da henüz uzlaşma olmadığı belirtildi.


Gazete, memorandumda önemli bir yeri olan bankaların yeninden sermayelendirilmesi konusunun bugün Maliye bakanlığında görüşülmesinin beklendiğini ve konunun Maliye Bakanı Vasos Şarlis ile Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis tarafından ele alınacağını aktardı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık