Ana Sayfa Kültür & Sanat Rumlar Apostolos Andreas'da ayin yaptı

Rumlar Apostolos Andreas'da ayin yaptı

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Apostolos Andreas, dün ölüm yıldönümünde Karpaz’da adını taşıyan manastırda anıldı.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 13:29
Rumlar Apostolos Andreas'da ayin yaptı

Ayşe BULUT

 

Karpaz Zafer Burnu’ndaki Apostolos Andreas Manastırı’nda dün ayin yapıldı. Apostolos Andreas’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen ayine, Güney Kıbrıs, Dipkarpaz ve Sipahi’de yaşayan Rumlar katıldı. Yaklaşık bin 200 Rum’un katıldığı ayinde, DİSİ milletvekili Giriyagos Haciyanni de vardı. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Apostolos Andreas’ın ölüm yıldönümü nedeniyle dün sabah düzenlenen ayin yaklaşık üç saat sürdü. Ayini Apostolos Andreas Manastırı’nın papazı Baba Zeahoria Gedrbe yönetti. Ayinde ilahiler okundu, mumlar yakılarak dualar edildi. Okunmuş şarap papaz tarafından katılımcılara içirilerek ekmek ve golifa dağıtıldı. Ayinin sonunda papaz eşliğinde kilisenin avlusuna çıkılarak Apostolos Andreas’ın resminin altından geçildi.


Ayine katılım oldukça yüksekti. Katılımcılar arasında Dipkarpaz Rum ortaokul ve ilkokul öğrencileri de vardı. Bölgedeki güvenliği ve trafik akışını sağlamak için çok sayıda polis görev yaptı. Ayinin tamamlanmasının ardından İskele Polis Müdürü Gökay Karagil de Apostolos Andreas Manastırı’na geldi. Ayin sonrası çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Apostolos Andreas Manastırı’ndaki yoğun trafik, burada satış yapan esnafı da oldukça sevindirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık