Ana Sayfa Dünya Rumlar artık cenazelerini yakacak

Rumlar artık cenazelerini yakacak

Ekonomik krizle mücadele eden Kıbrıs Rum yönetimi, Ortodoks Hristiyanlık’ta kabul edilmeyen ‘ölü yakma’ geleneğini, ‘ucuz ve hızlı’ olduğu gerekçesiyle yasalaştırmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 13:00
Rumlar artık cenazelerini yakacak

Rum İçişleri Bakanlığı, normal cenazenin 2 bin euro, yakmanın ise 500 euroya mal olduğunu belirterek, özel fırınların kurulmasını teklif etti. İçişleri Bakanlığı’nın yasalaşması için Meclis’e sunduğu tasarıda, ölüleri yakma yönteminin dünyada kabul gördüğünü, AB içinde sadece Güney Kıbrıs’ta bulunmadığını, Yunanistan’ın da birkaç yıl önce ölü yakmayla ilgili yasal düzenleme yaptığını ancak Kilise’nin itirazı yüzünden uygulamaya konulmadığı belirtildi.

 

 

 

Tasarının yasalaşması halinde krematoryumlarda (ölü yakma fırını) ilk öncelik devlet morglarında bekleyen sahipsiz cenazelere uygulanacak. İçişleri Bakanlığı’nın ekonomik krizde tasarruf tedbiri olarak düşündüğü ölü yakma uygulamasına, Rum Ortodoks Kilisesi ise karşı çıktı. Baf Metropoliti Georgios, “Kilise Ortodoks ölülerinin yakılmasını kabul etmeyecek çünkü kurumsal açıdan böyle bir uygulaması yok. Kilise, kişilerin kendi bedenleriyle ilgili karar verme hakkına saygılıdır ancak yakılacak Ortodokslar için dini tören yapmayacak” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AŞIRI SICAKLARDAN 5 KİŞİ ÖLDÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık