Ana Sayfa Ekonomi Rumlar doğalgaz ortaklığı konusunda anlaşamadı

Rumlar doğalgaz ortaklığı konusunda anlaşamadı

Rumlar, büyüklükleri nedeniyle doğalgaz ortaklığı yapmak istediği Rus – Fransız konsorsiyumu ile anlaşamadı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 11:04
Rumlar doğalgaz ortaklığı konusunda anlaşamadı

Rumların, sözde Münhasır Ekonomik Bölgeleri (MEB) içerisindeki 9’uncu parseldeki olası doğalgaz konusunda Fransız - Rus konsorsiyumu ile başlattığı müzakereler çöktü. Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz’de MEB ilan ederek parsellediği deniz bölgesindeki 9 numaralı parseli, 2’nci tur ihale kapsamında verdiği Total-Novatec ve Gazprombank (Fransız-Rus) konsorsiyumu ile anlaşamadı. Parsel için Eni-Cogaz (İtalyan-Kore) konsorsiyumu ile müzakerelere başlanıyor. Alithia “Doğalgaz: 9’uncu Parselde Ani Çöküş” başlığıyla manşetten verdiği haberinde Rum Bakanlar Kurulu’nun 2’nci tur ihale teklifleriyle ilgili değerlendirmede 4’üncü sırada kalmasına karşın, siyasi nedenlerle ve güvenlik kaygılarıyla (Total’in büyüklüğü nedeniyle) 1’inci sıraya çıkararak verdiği Total-Novatec konsorsiyumu, Rum Yönetimi’nin beklediği gibi, daha önce verdiği teklifi iyileştirmeyince anlaşma sağlanamadığını yazdı. Gazete Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Fransız-Rus konsorsiyumunun müzakereler sırasında iyileştirilmiş bir teklifte bulunmadığı için aralarındaki müzakerelerin çıkmaza girdiğini, bahse konu parsel için İtalyan-Kore konsorsiyumuyla müzakerelere başlayacaklarını açıkladığını yazdı. Habere göre, Stefanu’nun bu açıklamasına karşın gözlemciler, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis’in icraatlarının çöktüğüne işaret ediyorlar. Gözlemciler Rum Yönetimi’nin, 2’nci turda sunulan tekliflerle ilgili değerlendirmede 4’üncü sırada kalmasına karşın 1’inci sıraya yükselttiğine göre Fransız-Rus konsorsiyumundan teklifini iyileştirmesini beklememesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

 

10 numara daha verimli

 

Gazete Total’in aslında 10 numaralı parsel için teklifte bulunduğunu, 9 numaralı parselin Rum Yönetimi’nin gösterdiği kadar verimli olmadığına inandığını, 10 numaralı parselin 9’dan çok daha verimli olduğuna inandığını yazdı. Rum Yönetimi’nin, şirketin büyüklüğünü güvenlik gerekçeleriyle kullanabilme beklentisinin bilincinde olan Total’in müzakerelerde katı tutum sergilediğini ve ilk teklifini iyileştirmediğini belirtti. Rum Yönetimi’nin 2’nci tur bitiminde sadece 4 parseli teklif verenlerle müzakereye açma kararı vermesine karşın dünkü gelişmenin ardından planların değiştiğini yazan gazete, müzakere edilecek parsel sayısının 4’ten 5’e çıktığını, bunların: 2,3,9, 11 ve 10 numaralı parseller olduğunu, böylece Total’in “oyun” içerisinde kaldığını belirtti.

 

ENI ile imzalar Ocak’ta

 

ENI ile 2 ve 3 numaralı parsellerle alakalı yürütülen müzakerelerde anlaşmaya yaklaşıldığı, ocak ayı içerisinde sözleşmelerin imzalanabileceği kaydedilen haberde, özetle şu bilgilere yer verildi: “Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı’ndan kaynaklar gerek Total’in gerekse ENI’nin müzakerelerde Noble Energy’den daha agresif davrandığını çünkü Noble gibi 1 değil direkt 2 sondaja başlayacaklarına işaret etti. Sözcü Stefanu 11 numaralı parsel için Total ile yapılmakta olan müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini ancak Total ve Novatec ile 9’uncu parsel için yapılan müzakerelerin Bakanlar Kurulu tarafından tatminkâr bulunmadığından Fransız-Rus konsorsiyumu için verilen doğrudan müzakere onayını geri alarak müzakerelerin bittiğini ilan ettiğini söyledi. 9’uncu parsel için ENI ve Kogas ile müzakerelere başlanmasına ve 10 numaralı parselin de Total ile müzakereye açılmasına karar verildiğini belirtti.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

DOLAR REKOR SEVİYEDE BAŞLADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık