Ana Sayfa Yurt Rumlar, Türkiye'den tepki bekliyorlar

Rumlar, Türkiye'den tepki bekliyorlar

Rum Yönetimi’nin, Doğu Akdeniz’de “münhasır ekonomik bölge” ilan ederek parsellediği ayırdığı deniz bölgesindeki 4 parsele daha (2,3,9 ve 11 numaralı parseller) imtiyaz hakkı vermek için müzakereye oturacağı şirketleri salı akşamı açıklamasına karşın Türkiye’den beklenen tepkinin gelmediği öne sürüldü.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2012 Perşembe 17:48
Rumlar, Türkiye'den tepki bekliyorlar

Politis, “Daha Önce Casus Belli (Savaş Sebebi) Olmasına Karşın Dün Geceye Kadar Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Hiçbir Tepki Gelmedi... Güçlü Şirketler Kalkan” başlıklı haberinde Rum Yönetimi’nin, 2’nci tur ihaleye katılan şirketlerle 4 parsel için müzakere masasına oturacağını açıklamasının üzerinden 2 gün geçmesine karşın Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın suskunluğunu korumasının, önceki tavrı ile çelişik olduğunu yazdı.

 

Gazete, “Ankara’nın daha önceki taktiği Kıbrıs Cumhuriyeti’ne, 2’nci tur ihaleye ilgi gösteren şirketlere ve bu şirketlerin ait olduğu ülkelere (ekonomik misilleme tehdidinde bulunarak) tehdit değilse bile uyarı tavsiyelerinde bulunmak şeklinde cereyan etmişti” ifadesini kullandı.

 

“SEÇİLEN ŞİRKETLERİN GELDİĞİ ÜLKELER TÜRKİYE’NİN ELİNİ KOLUNU BAĞLADI”

Diplomatik kaynakların, Ankara’nın, Güney Kıbrıs’ın bu faaliyetlerine karşı olduğunu uluslararası alanda tekrarlamak için uygun zamanı bulacağını söylediklerine işaret eden gazete ancak hemen ardından, Fransız Total, İtalyan ENI ve Güney Kore’nin KOGAS gibi petrol devlerinin meseleye müdahil olmalarının Türkiye’nin, en azından ekonomik misilleme tehdidi açısından, elini kolunu bağladığı görüşünü eklediklerini belirtti.

 

Yukarıda adı geçen şirketlerin Türkiye’de, Türk sermayesiyle işbirliği içerisinde yoğun faaliyet gösterdiğine işaret eden gazete Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın geçen Mayıs ve Ağustos ayı başlarında Rum yönetiminin 2’nci tur ihalesine katılan şirket ve ülkeleri uyardığını hatırlattı.

 

Gazete “Ankara’nın Kıbrıs MEB’inin 4 parseliyle ilgili müzakerelerin başlamasıyla ilgili tepki ve hareketlerinin, karın Kıbrıslı Türklerle bölüşülmesi gereği çerçevesinde cereyan edeceği değerlendiriliyor.

 

Gazete muhalefet kanadının, Hristofyas hükümetinin 4 parseli müzakereye açma kararını desteklediklerini ancak uygulanacak prosedürde şeffaflık talep ettiklerini belirtti.

 

ŞİRKETLER “MİLLİ GÜVENLİK” KRİTERİNE GÖRE SEÇİLDİ

Rum yönetiminin bu kararına şartsız destek veren tek partinin AKEL olduğuna işaret eden gazeteye göre AKEL bu kararın büyük ölçüde, “Türk tehditlerine karşı milli güvenlik” kriterine dayandırıldığı görüşünü ortaya koydu. İktidar partisinin Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis müzakere için seçilen şirketlerin önemli ülkelerden oldukları için seçildiklerini belirterek “Bizim taraf, Kıbrıs’ın uluslararası ve Avrupa dayanaklarını önemli ölçüde güçlendiren ve güçlü ittifak örgüsü oluşturan başarılı bir dış politika aracılığıyla Türk tehditleri ve maceraperestliğine karşı kalkan oluşturmuştur” dedi.

 

AKEL’in desteklediği başkan adayı Stavros Malas, Rum Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararını “Kıbrıs, güçlü devletlerden gelen şirketlerle anlaşma yaparak bölgede Türkiye’yle ilgili güçler dengesini altüst etme perspektifiyle stratejik çıkarlarını daha çok zırhlandırıyor” ifadesini kullandı.

 

Bağımsız başkan adayı Yorgos Lillikas da seçilen şirketlerin Güney Kıbrıs’ı, Türkiye’ye karşı zırhlandırdığı görüşünü ortaya koydu, uygulanacak prosedürde şeffaflık talep etti.

 

FRANSA ENERJİ MERKEZLİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ İSTİYOR

Fileleftheros, “Fransa Enerji Merkezli Stratejik İşbirliği İstiyor” başlıklı haberinde Fransa Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konuları Sorumlusu Müsteşarı Cazeneuve’un, Fransa’nın Güney Kıbrıs’la enerji alanında ve iki ülke için stratejik olan diğer alanlarda işbirliği yapma ilgisini beyan ettiğini, Dışişleri  Bakanı Laurent Fabius’un ise ülkesinin, Kıbrıs sorununun uluslararası hukuk temelinde çözümünden yana olduğunu söylediğini yazdı.

 

Habere göre bu açıklamalar, Fransa’da bulunan Rum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları komiteleri ile Fransız-Rum Dostluk Grubu heyeti üyeleriyle görüşmeler sırasında yapıldı. Heyet başkanı Averof Neofitu, Fransız muhataplarına sözde “MEB”i içerisinde “egemenlik haklarını kullanmanın” Güney Kıbrıs’ın “beyan edilmiş hakkı olduğu” görüşünü aktardıklarını anlattı.

 

Gazeteye göre Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Rum heyet üyelerinin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kullanmasına yönelik tehditlerine son vermesi için Türkiye’ye uluslararası baskı yapılması gerektiği” iddiasında bulunmalarına karşılık, “Enerji politikasını uygulaması konusunda Kıbrıs’a uluslararası destek verilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

 

Öte yandan Simerini, “İkinci Tur İmtiyaz Hakları Konusunda İyimserlik Ve Talepler” başlıklı haberinde muhalefet kanadının Rum Bakanlar Kurulu’nun kararıyla ilgili açıklamalarına yer verirken AKEL tarafından yapılan açıklamayı “Milli Güvenlik Kriteriyle” başlığıyla vurgulayarak yansıttı.

 

NORVEÇ MODELİNDE İŞLEYECEK “ULUSAL HİDROKARBON ŞİRKETİ” KURULUYOR

Haravgi “Ulusal Fona Milyarlar... Devlet Şirketinden Sonra Şimdi De Norveç Örneğindeki Gibi Ulusal Hidrokarbon Fonu Oluşturuluyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum Bakanlar Kurulu’nun 4 parselin imtiyaz hakkı için şirketlerle müzakerelere başlama kararının ardından dün de “Ulusal Hidrokarbon Fonu” kurulmasına karar verdiğini yazdı.

 

“Ulusal Hidrokarbon Fonu”na önümüzdeki yıllarda sözde “MEB”den çıkartılacak doğalgazdan on milyarlarca Euro akmasının beklendiğine işaret edilen habere göre, bahse konu bölgedeki doğalgaz yataklarındaki rezervin 60 trilyon ayak küpe ulaştığı, bunlardan elde edilecek net karın ise 800 milyar Euro’yu aşacağı değerlendiriliyor.

 

Habere göre, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis dünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun ilgili onay ile Ulusal Hidrokarbon Fonu’nun Norveç modeli temelinde işletileceğini açıkladı. Silikiotis fonda birikecek paranın bir kısmının terminal, boru hattı gibi altyapı yatırımları için harcanacağını, bir kısmının yıllık devlet bütçesine aktarılacağını ve bir kısmının da gelecek nesiller için saklanacağını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık