Ana Sayfa Yurt Rumlar yine Ercan Havaalanı'nı şikayet etti

Rumlar yine Ercan Havaalanı'nı şikayet etti

Rum siyasetçilere göre Avrupa Komisyonu, Ercan’ın kullanımına izin vermemeliymiş!

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2012 Pazar 13:58
Rumlar yine Ercan Havaalanı'nı şikayet etti

Güney Kıbrıs’taki Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Sofoklis Sofokleus, Avrupa Ombudsmanı’na, “Ercan Havaalanı” şikayeti yaptı. Sofokleus, Avrupa Komisyonu üyelerinin Ercan Havalimanı’nın kullanılmasına göz yumduğunu öne sürdü ve Avrupa Ombudsmanı Nikiforos Diamanduros’a başvuruda bulundu. Fileleftheros gazetesi, bu konunun daha önce de eski AP Milletvekillerinden Kulis Mavronikolas tarafından gündeme getirildiğini anımsatarak, 20 Şubat 2012’de, Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin Brüksel ziyaretinde, bu ziyaretin AB tarafından finanse edilmesine ve Komisyon’un Kıbrıs’taki temsilcileri tarafından organize edilmesine rağmen, Kıbrıslı Türk üyelerin Brüksel’e Ercan Havalimanı üzerinden gittiğini ve Komisyon üyelerinin de bu konunun bilincinde olduğunu kaydetti.

 

Haberde Mavronikolas’ın, konuyu ilgili Komisyon üyelerine mektup yazarak açıklama talebinde bulunduğu, ancak mektubuna herhangi bir yanıt almadığı belirtildi. Gazete, Sofokleus’un da görevini devralır almaz, konuyu Komiserler Koleji’ne götürerek protesto ettiğini ve Komiserler Koleji’nden, konuyla ilgili görüş bildirmesini talep ettiğini yazdı. Habere göre Komiserler Koleji Başkan Yardımcısı Vivian Reding de, Sofokleus’un bu mektubuna yanıt vererek, ziyaret için Ercan Havalimanı’nın kullanıldığını teyit etti. Reding, bundan sonraki ziyaretlerde yalnızca Larnaka Havalimanı’nın kullanılacağını ifade ederken, Komisyon yetkililerinin Mavronikolas’ın mektubuna neden yanıt vermediğiyle ilgili herhangi bir açıklama getirmedi.

 

Haberde, Sofokleus’un bunun üzerine Diamanduros’a başvurarak, konunun araştırılması ve uluslararası hukukun ihlal edilip edilmediğinin açıklığa kavuşturulması için talepte bulunduğu kaydedildi. Öte yandan Politis gazetesi de, KS EDEK’in, Avrupa Parlamentosu Bütçe Denetim Komitesi’nin, Kıbrıslı Türklere AB’nin 2014 – 2020 yıllarını kapsayan Çok Yıllık Mali Çerçevesi’nden ödenek ayrılmasının kurumsallaştırılması ile ilgili önerinin onaylanması konusunda endişe belirttiğini yazdı. Gazete, KS EDEK’in Rum Hükümeti’ne, konuyla ilgili AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle nezdinde girişim başlatması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık