Ana Sayfa Ekonomi Rumlardan 4 kat fazla harcadık

Rumlardan 4 kat fazla harcadık

Kıbrıslı Türklerin güneydeki harcamaları, Rumların KKTC ve Türkiye’deki harcamalarının neredeyse dört katı.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 15:04
Rumlardan 4 kat fazla harcadık

Kıbrıslı Türkler, 2012’nin ilk on ayında Güney Kıbrıs’ta 14 milyon Euro’luk kredi kartı harcaması yaptı. Rumlar ise aynı dönemde 4 milyon Euro’luk kredi kartı harcamasına imza attı. Kıbrıslı Rumların Ocak - Ekim 2012 döneminde KKTC ve Türkiye’de yaptıkları kredi kartı harcamaları 4 milyon Euro’yu buldu. Alithia gazetesi haberinde, “JCC” şirketinin verilerine göre, Ocak - Ekim 2012 tarihleri arasında Kıbrıslı Rumların KKTC ve Türkiye’de kredi kartlarıyla yaptıkları harcamaların 4 milyon Euro’yu bulduğunu yazdı.

 

Gazete, Kıbrıslı Rumların kredi kartı harcamalarının yüzde 75’inden fazlasının uçak biletleri, kumarhaneler ve KKTC ile Türkiye’deki otellerde gerçekleştiğini belirtti. Haberde, Kıbrıslı Rumlar’ın KKTC ve Türkiye’deki kredi kartı harcamalarında az miktarda düşüş olduğu, 2011 yılındaki harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 4 düştüğü, 2012 yılındaki harcamaların da benzer düzeyde seyrettiği ifade edildi. Gazete bu arada, Ocak - Ekim 2012 döneminde Kıbrıslı Türklerin ise Güney Kıbrıs’ta 14 milyon Euro’luk harcama yaptıklarını iddia etti. Habere göre, Kıbrıslı Türkler harcamalarında ev ve tekstil ürünleri, uçak biletleri ve süpermarket alışverişlerini tercih ettiler. Gazete, Kıbrıslı Türkler’in 2011 yılı harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 4 düşüş kaydettiğini ancak 2012 yılında bu miktarın geçen seneye göre yüzde 3 artış gösterdiğini vurguladı.

 

Öte yandan Simerini gazetesi ise, Kıbrıslı Rumlar’ın KKTC’de 4 milyon Euro harcadıklarını, KKTC ve Türkiye’de yaptıkları harcamanın miktarının ise 8 milyon Euro olduğunu öne sürdü. Haberde, sadece Ekim ayında Kıbrıslı Rumların harcamalarının 460 bin Euro’yu bulduğu, Kıbrıslı Türklerin ise 1 milyon 500 bin Euro harcadıkları iddia edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık