Ana Sayfa Dünya Rumları üzdü

Rumları üzdü

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “Güney Kıbrıs için Türkiye ile olan işbirliğimizi riske atmayız” dedi.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 07:42
Rumları üzdü

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “Güney Kıbrıs’ın açık denizde yapmayı planladığı hidrokarbon aramaları için Türkiye ile olan işbirliğimizi riske atmayız” dedi.


Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Novak, Güney Kıbrıs’ın büyük şirketlerle ortaklık kurarak açık denizde yapmayı planladığı aramalar konusunu, “Türkiye ile olan işbirliğimizi riske atmayız” diye yorumladı.


Novak, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12. dönem toplantısına katılmak için gittiği Antalya’da Türk gazetecilerle sohbet etti.


Novak, 4 milyar metreküplük doğalgazın daha Rusya’dan özel sektör eliyle getirilmesi konusunun, BOTAŞ ve Gazprom arasındaki anlaşmaya bağlı olduğunu kaydetti.


Doğalgaz ithalat kontratlarının yavaş yavaş BOTAŞ’tan özel sektöre geçmeye başladığını hatırlatan Novak, bu konuyla ilgili kararın tamamen Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elinde olduğunu söyledi. Novak, “6 milyar metreküplük doğalgazda BOTAŞ ile biten kontratlar özel sektör ile yapıldı. 4 milyar metreküplük kontrat da 2020’de bitiyor. Gazprom ve BOTAŞ anlaşırsa erken devir mümkün olabilir” diye konuştu.


Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesinde İtalyan enerji şirketi ENI’nin, Güney Kıbrıs’taki faaliyetleri nedeniyle geri çekilmesinin ardından nasıl bir yol izleneceği de Rus Bakan Novak’a soruldu.


Aleksandr Novak, söz konusu projenin ekonomik olarak şu anda çok uygun bir pozisyonda olmadığını, projenin verimli hale gelmesi durumunda başka bir firma ile ortaklığa gidilebileceğini söyledi.


Novak, şöyle konuştu:


“Bu projenin geleceği ekonomik açıdan rekabet edebilir mi edemez mi bu durumun değerlendirilmesi lazım. Herhangi bir firma, bu projenin doğru bir proje olduğuna kanaat getirildiği anda projeye dahil olabilir. Şu anda hesaplanan tarifelere göre boğazdan nakliyeye kıyasla yüzde 40 daha pahalı görünüyor. Dolayısıyla diğer sevkıyat metotlarına kıyasla fizibilitenin olumlu çıkması gerekiyor. Ekonomik açıdan projenin karlı hale gelmesi lazım. Proje, yeterince karlı olursa boğazların da yükünü hafifletecek. Boğazda yoğun bir trafik var ama kimse daha pahalı taşımak istemez.”

 

“İşbirliğimizi riske atmayız”


Rus Enerji Bakanı Novak, Güney Kıbrıs’ın açık denizde yapmayı planladığı aramalar konusunda ise “Türkiye ile olan işbirliğimizi riske atmayız” dedi.


Kıbrıs açıklarıyla ilgili çözülmemiş bazı zor konular bulunduğunu, Rusya olarak faaliyetlerde bu konuları mutlaka dikkate aldıklarını vurgulayan Novak, “Türkiye Cumhuriyeti ile eskiye dayalı işbirliğimiz var, bu tarz durumlar ortaya çıktığı zaman dostça ilişkilerimizi her zaman dikkate alarak, kesinlikle iş prensiplerimizi ihlal etmeyi düşünmüyoruz” açıklamasında bulundu.


Doğalgaza alternatif gösterilen kaya gazı konusunda belirli tahminler yürütüldüğünü hatırlatan Novak, ucuz olması ve yaygın kullanılması nedeniyle doğalgazın uzun vadede ana kaynak kalmaya devam edeceğini ifade etti.


Novak, 2030 yılına kadar doğalgaz talebinin artmaya devam edeceğini düşündüklerini belirterek, “Doğalgaz yanında kaya gazının da çıkarılması, talebin azalacağı anlamına gelmez. Sektöre yeni bir oyuncu daha geldi. Biz de piyasanın çeşitlendirilmesi için doğudaki bölgelere ilgi göstermeye başladık” diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık