Ana Sayfa Gündem RUMLARIN HARİTA İŞTAHI...

RUMLARIN HARİTA İŞTAHI...

Hristodulidis “Akıncı’nın haritayı geri çektiği andan itibaren ortaya ciddi bir durum çıktı. Özlü müzakerelerin başlayabilmesi Akıncı geri çektiği haritayı yeniden sunmalı”

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2018 Pazartesi 07:57
RUMLARIN HARİTA İŞTAHI...

Rum Dışişleri Bakanı Nikos, Kıbrıs sorununun çözüm sürecine ilişkin hazırlığın çok iyi yapılması gerektiğini yineledi.
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Haravgi gazetesinde yer alan söyleşisinde Kıbrıs sorunu ve çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Hristodulidis söyleşisinde özetle, Kıbrıs sorununun çözümü için başlayacak yeni bir süreçte başarısız olunma lüksü bulunmadığını, bu sebepten ötürü müzakerelerin ön hazırlığının iyi yapılması gerektiğini dile getirdi.
Yapılacak hazırlığın, bir önceki sözüm sürecinde ortaya çıkan görüş ayrılıkları üzerinde olduğunu vurgulayan Hristodulidis, hazırlık sürecinin BM Genel Sekreterinin görevlendirdiği Jane Holl Lute’un temaslarıyla başladığını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından New York’ta devam ettirileceklerini söyledi ve Türkiye ve Yunanistan’la da temasların süreceğine inandığını belirtti.

“HARİTAYI YENİDEN SUNMALI”
Hristodulidis, Kıbrıs sorunu konulu uluslararası bir konferansın gerçekleştirilmesinin şartlarından birinin harita teatisi olduğunu ve bunun Cenevre’de Ocak 2017’de gerçekleştiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın haritayı geri çektiği andan itibaren ortaya ciddi bir durum çıktığını öne sürdü.
Uluslararası toplumun Akıncı’nın bu hareketine olumlu bakmadığı ve bu eylemin çözüm çabalarına katkı koymayan bir eylem olduğu görüşünü benimsediğini iddia eden Hristodulidis, “özlü müzakerelerin başlayabilmesi için harita sunulmasının şart olduğunu” savundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık