Ana Sayfa Yurt Rusya, Güney Kıbrıs’a kredi teklifinde bulundu

Rusya, Güney Kıbrıs’a kredi teklifinde bulundu

Rusya Meclisi Ekonomi Politikası, Yenilikçi Gelişim ve Müteşebbis Faaliyetler Komitesi Başkan Yardımcısı Mihail Emelianov’un, Güney Kıbrıs’tan, AB Destek Mekanizması’ndan alacağı krediye ihtiyaç bırakmayacak bir teklif sunduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 22:50
Rusya, Güney Kıbrıs’a kredi teklifinde bulundu

Emelianov, Rum Hükümeti’nden, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde, hidrokarbon yatakları bulunan parsellerden birini, kredi karşılığında Rusya’ya vermesini talep etti. Simerini gazetesinin “Bize Gaz Verin ve Troyka’yı Geri Gönderin” başlıklı manşet haberine göre, Emelianov, Rum Başkanlık adayı Yorgos Lillikas’ın da konuşmacı olduğu Moskova’daki bir yuvarlak masa toplantısında, Rusya’nın ekonomisinin sağlam olduğunu ve 5-10 milyar dolarlık kredi vermenin, kendileri için problem olmayacağını kaydetti.

 

Emelianov’un, Güney Kıbrıs’tan da Rusya lehinde, özellikle doğalgaz ve enerji alanında, yanıt verici nitelikte bir politika izlemesini beklediklerini söylediğini yazdı. Habere göre Emelianov, Rus şirketlerinin Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”inde faaliyet göstermeleri halinde, bunun her iki ülkenin de menfaatine olacağını belirtti. “Anlaşma sağlanamadı” Fileleftheros gazetesi ise, “Al-Ver Başladı...

 

Hem Özden, Hem de Memorandumun Sınırlarından Sapmalar” başlıklı manşet haberinde, Güney Kıbrıs ile Troyka arasındaki müzakerelerin devam ettiğini, al-ver aşamasında bulunulduğunu, ancak henüz memorandum ve şartlar konusunda anlaşma noktasına gelinmediğini yazdı. Gazete, Brüksel’den gelen bilgilerin, müzakerelerin ilerlediği ancak daha yapılacak çok iş bulunduğu ve en çok da özlü konularda uzlaşı sağlanması gerektiğini yönünde olduğunu kaydetti. Troyka’nın Güney Kıbrıs için koyduğu hedeflerin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda endişeli olduğunu belirten gazete, Rum Hükümeti’nin memorandumu ile Troyka’nın memorandumu arasında, 8 önemli konuda farklılıklar bulunduğunu yazdı.

 

Haberde, Troyka ile Güney Kıbrıs’ı henüz anlaşma noktasına gelemediğinden dolayı, Troyka’nın Güney Kıbrıs’a geliş tarihinin henüz netleştirilmediği de belirtildi. Bu arada, Politis gazetesi de, Troyka’nın Güney Kıbrıs’tan almasını istediği tedbirler arasında bulunan, kamu sektörü ile özel sektör maaşları arasındaki farkın kapatılması tedbirine rağmen, bu farkın hala kapatılmadığını yazdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık