Ana Sayfa Rusya Tartus'u boşaltmamış

Rusya Tartus'u boşaltmamış

Rusya, Tartus deniz üssünün boşaltıldığına dair haberlerin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 09:02
Rusya Tartus'u boşaltmamış

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Tartus kentinde bulunan deniz üssünün boşaltıldığı ile ilgili iddiaları yalanladı. Yapılan açıklamada, "Basında son günlerde yer alan Tartus deniz üssünün boşaltıldığına dair haberler gerçekleri yansıtmıyor" denildi.

Tartus üssünde askeri personelin bulunmadığını doğrulayan bakanlık, "Lojistik merkezde herhangi bir askeri personel yok. Rus sivil personel görev yapıyor. Uzun süredir bu şekilde çalışılıyor." bilgisini verdi. Açıklamada Tartus üssünde normal şekilde çalışmaların sürdüğü, kimsenin de tahliye edilmediği belirtildi.

Bakanlık Tartus'un Akdeniz'de Rusya'nın önemli deniz üslerinden biri olarak kalacağını, amacına uygun olarak da görev yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Interfax'a açıklamada bulunan askeri kaynak ise Rusya'nın Akdeniz'de bulunan savaş gemilerinin Beyrut limanına yanaştığını, ancak Moskova'nın Tartus'un alternatifi herhangi bir üs düşünmediğini söyledi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İngiltere'den yayın yapan El-Hayat gazetesine yaptığı değerlendirmede, Tartus üssünün boşaltıldığını açıklamıştı. Suriye'de Rusya Savunma Bakanlığı görevlilerinden kimsenin bulunmadığını ifade eden Bogdanov, "Tartus'ta gerçek anlamda bir askeri üssümüz hiçbir zaman olmadı. Bu merkezin askeri ya da stratejik açıdan herhangi bir önemi yok." ifadelerini kullanmıştı.

Sovyetler Birliği döneminde kurulan Tartus deniz üssü, Rusya'nın BDT ülkeleri dışındaki tek askeri varlığı olarak biliniyor. Üs daha çok Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin yakıt ve diğer lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şubat ayında yaptığı açıklamada Tartus'ta birkaç düzine Rus askeri görevlinin bulunduğunu ifade etmişti.

Vedomosti'ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise Rusya'nın askeri üste bulunan personelin güvenliği konusunda endişeleri olduğunu, bu yüzden değişime gidildiğini belirtti. Kaynak, bölgede bulunan Rus askerlerine yönelik herhangi bir provokasyonun istenmeyen siyasi sonuçları olabileceğine dikkat çekti.

Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi Başkanı İgor Korotçenko, Tartus üssünün boşaltılması ile ilgili herhangi bir teyitte bulunamayacağını, ancak son dönemde Rus savaş gemilerinin üssü çok nadir kullandığını belirtti. Korotçenko, "İhtiyaç olduğunda yeniden aktif olabilir. Bunun teknik bir konu olduğunu düşünüyorum." dedi.

Rusya'nın Akdeniz'de halen farklı boyutlarda 16 savaş gemisi bulunuyor. Tartus üssünde sorun yaşanmasını dikkate alan Rusya, Sovyet döneminde olduğu gibi Akdeniz'de kalıcı bir donanma kuracağını açıklamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık