Ana Sayfa Yurt Rusya’nın gözü güneyin gazında

Rusya’nın gözü güneyin gazında

Dışişleri Bakan Vekili Vladimir Cizov, Rum Yönetimi ile enerji alanında işbirliği istediklerini yineledi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar 23:13
Rusya’nın gözü güneyin gazında

Rusya, Güney Kıbrıs’ın doğal gazında gözü olduğunu gizlemiyor. Rusya Dışişleri Bakan Vekili Vladimir Cizov, Moskova’nın Güney Kıbrıs’la enerji alanında işbirliği yapmaya ilgisini yinelerken Rum bağımsız başkan adayı Yorgos Lillikas Cizov’a sözde Rum “doğalgazı” ve Güney Kıbrıs’ın üretici ülke olma emellerinin bu konuda Rusya’nın rakibi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Simerini “Rusya-Kıbrıs’ın Endişeleri Ortak... Vladimir Cizov Moskova’nın Enerji İşbirliği İlgisini Yineledi” başlıklı haberinde Yuvarlak Masa Toplantısı için Moskova’da bulunan Lillikas’ın Cizov’la onuruna verilen yemekte görüştüğünü, görüşmede Kıbrıs sorunu, Orta Doğu’daki durum ve ikili ilişkilerin ele alındığını yazdı.


Habere göre Lillikas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Cizov’a Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında “bilgi verdiğini” ve Moskova’nın bugüne kadar bu konuda Rumlara verdiği desteğe teşekkür ederek Rusya’nın Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne daha aktif katılmasını istediğini anlattı.

 

İstikrarsızlık endişe yarattı

Orta Doğu’daki durumun da ele alındığı görüşmede, hem Rusya’nın hem de Güney Kıbrıs’ın bölgede oluşan istikrarsızlık ve belirsizlikten endişe duyduğunu belirten gazete Rusya’nın bu konuda çok endişeli olduğuna vurgu yaptı. Gazeteye göre Lillikas, Rusya’yı özellikle meşgul ediyor görünen doğalgaz konusuna değinirken “Kıbıs’ın doğalgazı Rus doğalgazına rakip olarak algılanmamalıdır. Enerji alanında, Kıbrıs’ta gerek doğalgaz çıkarma, gerek enerji altyapılarına yatırım konularında karşılıklı çıkara dayanan işbirliğini geliştirme olanağı vardır” dedi.
Fileleftheros haberi “Rusya Troyka’nın Şartları Nedeniyle Kredi Verme Konusunda Endişeli” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rusya’nın Rum yönetiminin kredi talebini halen incelemekte olduğunu ancak Troyka’nın AB tarafından verilecek kredilerin geri ödemesine öncelik verilmesinde ısrar etmesinden dolayı endişe ve çekince içerisinde olduğunu belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık