Ana Sayfa Ekonomi Rusya'ya gizlilik için özel daktilolar

Rusya'ya gizlilik için özel daktilolar

Rusya, gizli bilgilerini yazmak için 20 özel daktilo makinesi alıyor.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 16:48
Rusya'ya gizlilik için özel daktilolar

Rus basınının iddiasına göre, bunun nedeni başkent Moskova'daki Şeremetyova havalimanın transit bölgesinde sıkışıp kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden olayı. Son zamanlarda CIA hakkında ilginç iddialar ortaya atan Snowden, 2009'da Londra'da düzenlenen G-20 zirvesinde ABD ve İngiliz istihbaratının konuk ülke üyelerinin telefonunu dinlemeye ve yazışmalarını ele geçirmeye çalıştığını öne sürmüştü.

Snowden, Amerikan istihbaratının Google, Microsoft, Apple ve başka IT şirketlerinin kullanıcılarının şahsi bilgilerine ulaşabildiğini belirtmişti.

Kommersant gazetesi, FSO'in toplam 486 bin ruble değerinde 20 daktilo makinesi almaya hazırlandığını belirtti. Gazeteye göre, ilgili sipariş resmi sitede de yayılandı. Gazete haberi, "Snowden'in skandal ifşa olaylarının ardından FSO daktilo makineleri alıyor." başlığı ile verdi.

İzvestia'nın kaynağına göre, Savunma, Acil Durum ve istihbarat kurumlarında bazı belgeler halen elektronik ortamda yazılmıyor. FSO'nun almaya karar verdiği daktilolar da gizli belgelerin yazılması için kullanılacak.

FSO'nun tercih ettiği "Triumf Adler TVEN 180" markalı daktilo makinası da çok zor belgeleri yazmak için üretilmekte, dolayısıyla gizli bilgilerin yazılması için öneriliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık