Ana Sayfa Dünya SADECE SİMSİYAH OLANLAR YASAKLANSIN

SADECE SİMSİYAH OLANLAR YASAKLANSIN

Otomobil sahibi Serhat Tınaztepe, cam filmlerinin tamamen yasaklanmaması gerektiğini, sadece aracın içini göstermeyen, simsiyah camların yasaklanması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2017 Perşembe 11:34
SADECE SİMSİYAH OLANLAR YASAKLANSIN
Cam filmlerine standart getirilsin’ Türkiye Otomobil Bakım Federasyonu İzmir Derneği Başkanı Ergin, “Cam filmleri kurumsal firmalarda yapılmalı. Sanayide ve aracın içi tamamen görünmeyecek şekilde üretilen cam filmleri yasaklanmalı. Aracın içini yüzde 90 oranında gösteren filmler serbest olmalı” dedi

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Türkiye'de cam filmi yasağı tartışmaları sürerken, Türkiye Otomobil Bakım Federasyonu (TOBFED) İzmir Derneği Başkanı Uğur Ergin cam filmine standardizasyon getirilmesi önerisinde bulundu. Ergin, "Cam filmleri kurumsal firmalarda yapılmalı. Sanayide ve aracın içi tamamen görünmeyecek şekilde yapılan cam filmleri yasaklansın. Bizimki gibi aracın içini yüzde 90 oranında gösteren cam filmleri yasaklanmamalı" dedi.

Öte yandan sektör çalışanları ve vatandaşlar da cam filminde belli bir kural olması, araç içini gösteren filmlerde yasağın kalkması yönünde görüş bildirdi. Şu anda 5.5 milyon kişinin aracında cam filmi olduğunu belirten yetkililer bu filmleri çıkarmanın maliyetinin 150 TL olduğunu kaydettiler. Cam filmi takmanın cezası ise 206 lira ile 427 TL arasında değişiyor. 2016 yılında serbest bırakılan cam filmleri geçtiğimiz ay güvenlik gerekçesiyle yeniden yasaklanmıştı. TOBFED İzmir Derneği Başkanı Ergin, Türkiye'de milyonlarca otomobilde cam filmi olduğunu söyleyerek, "Bu uygulamadan birden vazgeçilmesi sorunlar doğurur. Bu nedenle cam filmiyle ilgili belli bir standardizasyona geçilmesi gerekir" dedi.

KANSEROJEN TEHLİKESİ

1 yıl önce cam filmlerinin denetlenmesi ve araçlara cam filmi takılmasının kurumsal firmalarda yapılmasıyla ilgili hükümete başvuruda bulunduklarını belirten Ergin, "Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü terör ve OHAL'den dolayı bu riski alamayacaklarını söyledi. Bu risk 10 yıl önce de vardı. Sanayide yapılan filmler daha koyu yapılıyor. Sanayide yapılan filmler 6 ay ile 1 yıl içinde morarıyor. Çoğu kanserojen madde taşıyor. Biz polyester film yapıyoruz. 1 ve 2 numaradan yanayız. Simsiyah filmleri biz de istemiyoruz" diye konuştu.

GÜVENLİK İÇİN

Cam filmlerini sadece güvenlik amacıyla istediklerini ifade eden Ergin, şunları söyledi:

"En önemli aksesuarımız cam filmi. Cam filmi olmayan araçlarda ultraviole ışınlar kırılmadan geçtiği için cilt kanserinin bir tipi olan melonomaya neden olur. Dünyada her 39 erkekten ve her 58 kadından biri cilt kanserine yakalanıyor. Ama bunun otomobil içerisindeki oranı daha yüksektir. Özellikle 10-14 yaş çocuklarda cilt kanseri görülme sıklığı yüzde 90'larda. Araç gibi dar ve havasız ortamlarda risk artıyor. Biz özellikle trafikte görünürlüğü olan, açık ve orta ton, yüzde 90 görünürlüğü olan cam filmlerini öneriyoruz. Hem cilt, hem otomobil içindeki kumaşlar zarar görmesin istiyoruz. Olası bir kazada 1 ve 2 numara diye tabir ettiğimiz filmler sorun olmayacak. Akşam karanlığında da rahat görülebilme özelliğine sahip filmler öneriyoruz. Cam filmi hem dayanıklılığı artırıyor hem de camın tuz buz olarak kişiye zarar vermesini önlüyor."

SÖKÜM 150 TL CEZA 427 TL

Cam filmlerinin polyester olması gerektiğini savunan Ergin, "Ne yazık ki sanayide PVC kaplama kullanıyorlar. Bu ürünler kanserojen ve Çin malı. Bizim aldıklarımız standartlara uygun hiçbir kanserojen etkisi olmayan ve görünür olan filmler. Tüm bunların dışında bazı sanayi bölgelerinde cam filmleri tiner ve solvent gibi zehirli, kanserojen kimyasallarla sökülüyor. Bunu önermiyoruz. Cam filmlerini biz buharla söküyoruz" ifadelerini kullandı. Yetkililer ayrıca cam filmlerini çıkarmanın maliyetinin 150 TL olduğunu kaydettiler. Cam filminin cezası ise 206 lira ile 427 TL arasında değişiyor.

SADECE SİMSİYAH OLANLAR YASAKLANSIN

Otomobil sahibi Serhat Tınaztepe, cam filmlerinin tamamen yasaklanmaması gerektiğini, sadece aracın içini göstermeyen, simsiyah camların yasaklanması gerektiğini söyledi.
Oto bakım sektöründe çalışan Cüneyt Kara ise cam filminin kişiyi güneş ışığından koruduğunu belirterek, "Koyu renkli araçlar hem vize işlemlerinde hem de güvenlik konusunda sorunlu. Kuşku yaratıyorlar. 1, 2 ve 3 numaralı filmler kullanılabilir. Otomobilin içi görünmeli. Cam filmleri çok koyu olmadığı sürece kullanılmalı" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

KASIRGA ABD'DE 19 CAN ALDI!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık