Ana Sayfa Yurt Şadi: "Siyasi istikrar olduğu zaman bir program uygulanabilir"

Şadi: "Siyasi istikrar olduğu zaman bir program uygulanabilir"

Başbakan İrsen Küçük, ekonomik işbirliği programının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’li ekonomist ve uzmanları tarafından hazırlandığını, hatta rakamın bile KKTC tarafından belirlendiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 17:13
Şadi:

Küçük, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti (TC) arasında imzalanan işbirliği protokolüne destek veren İşadamları Derneği (İŞAD) Yetkililerini kabul etti. Küçük,  kabulde yaptığı konuşmada Hükümet’in gayretlerinin siyasi istikrarı yakalayıp ülke ekonomisini geliştirmek olduğunu söyledi.

 

Küçük, iİki buçuk yıllık Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti döneminde ülkeye “siyasi ve ekonomik istikrarın geldiğini” belirtti.

 

Türkiye ile imzalanan bir önceki ekonomik işbirliği protokolünde yer alan ekonomik tedbirlerin gerek 2009 erken seçimler veya 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle UBP Hükümeti tarafından hayata geçirildiğine dikkat çeken Küçük, Hükümet’in özellikle özel sektörün gelişmesini sağlayacak, bütçe açıklarını azaltacak tedbirler aldığını söyledi.

 

KKTC ile TC arasında imzalanan işbirliği protokolünün hazırlanış sürecine atıfta bulunan Küçük, “Tam bir yıldan berri bizim ekonomistler bizim çalışma arkadaşlarımızın üzerinde yoğun çalışma yaptığı bir programdır” dedi.

 

Programın Türkiyeli uzmanlarla da görüşüldüğünü ancak “gelinen nokta bizim hedeflediğimiz noktadır” diyen Başbakan Küçük, “Ödeneklerin miktarı da bizim talep ediğimiz rakamlarla belirlenmiştir” dedi.

 

FAİZLERİN YÜKSEK OLUŞUNUN NEDENİ BU

 

Uzun yıllar Devletin İhtiyat Sandığı fonlarında ve Kooperatif Merkez Bankasından yapmış olduğu borçlanmalara yönelik herhangi bir ödeme yapılmamamsının, “ülkedeki faiz oranlarının yüksek devam etmesinin” nedeni olduğunu belirten Küçük, Programda borçlara yönelik ödeme yapılması dolayısıyla faiz oranlarının düşmesine yardımcı olmak maksadıyla 300 milyon TL’lik ek bir ödenek de öngörüldüğünü anlattı.

 

Programda reel sektörde yüzde 84’lük bir büyümenin öngörüldüğüne de işaret eden Küçük, Hükümet’in 3 milyar 300 milyon TL’lik talebinin iki ay önce Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile yaptığı görüşmede iletildiğini söyledi.

 

Küçük, “Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ve Beşir Atalay’a teşekkür etmek isterim çünkü KKTC’nin talebi olan bu katkıları hiçbir kesinti olmadan aynen kabullenmişlerdir” dedi.

 

İşbirliği protokolünün paket olarak eleştirilmesinin programı gözden düşürme amacı taşıdığını kaydeden Küçük, “Paketlerin bazı sıkıntılar getirdiği bazı tedbirler içerdiği malum, dolayısı ile Ekonomik programın paket olarak takdim etmek büyük bir yanlıştır” dedi.

 

Küçük, İşbirliği protokolünün paket olarak niteleyenlerin programda ne gibi büyük değişiklikler yapılması gerektiğini ortaya koyamadığına bunun da programın temelde benimsendiğini gösterdiğini ifade etti.

 

Küçük, “KKTC ekonomisi ve halkımıza katkı yapacak, sorunları çözebilecek, özellikle, özel sektör ve reel sektöre büyük katkı yapabilecek bir program olarak değerlendirilmektedir” dedi.

 

Türkiye’nin programda öngörülen katkıların haricinde su projesi gibi büyük katkıları yaptığını ifade eden Küçük, ekonomik işbirliği protokolü çerçevesinde cari giderlere ayrılan miktarın her geçen yıl azaltıldığını ve kesintilerin yatırımlara yönlendirildiğini kaydetti.

 

2010 yılına kadar Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığında 2 ile 10 milyon TL arasında bütçe ayrılırken 2011’de 35 milyon 2012 yılında ise 115 milyon TL ayrıldığına dikkat çeken Küçük, ulaşımı kolaylaştırmak ve yol emniyetini artırmak makasıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesini arttırdıklarını söyledi.

 

Küçük, “Amacımız yüzde 90’ın üzerinde altyapı ihtiyaçlarını gidermektir” dedi.

 

Gençlerin köylerinde kalmaları ve şehre akışı engellemek maksadıyla Hükümet’in kırsal kesim arsası dağıtım programı da bulunduğuna işaret eden Küçük, bugüne kadar 2 bin 500 üzerinde arsa dağıtıldığını belirtti.

 

ŞADİ

 

İŞAD Başkanı Metin Şadi KKTC’nin Türkiye ile Aralık ayı başında imzaladığı işbirliği protokolünü, “Yeniden yapılandırma paketi olarak görüyoruz ve böyle bir programa da destek veriyoruz” dedi.

 

Türkiye’den yapılacak mali yardımım büyüklüğüne de dikkat çeken Şadi, “Programların uygulanmasında en önemli konu siyasi istikrardır. Siyasi istikrar olduğu zaman bir program uygulanabilir” dedi. Şadi, Türkiye’nin ekonomik başarını Türkiye’de siyasi istikrarın tesisi edilmesine bağladı.

 

İşbirliği protokolünün halka doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini de belirten Şadi, “İç ve dış talebi artıracak, finansmana ulaşımı kolaylaştıracak, yatırım iklimini iyileştirecek açılımlara ihtiyacımız var” dedi.

 

Türkiye’deki ekonomik gelişmeden daha da faydalanabilmek adına KKTC ile TC arasındaki ekonomik entegrasyonun daha da arttırılması gerektiğini savunduklarını belirten Şadi, ekonomik işbirliği protokolünde öngörülen Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun önemli olduğunu ifade etti.

 

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık