Ana Sayfa Yurt Sahte belgelerle akaryakıt ticareti

Sahte belgelerle akaryakıt ticareti

Ülkedeki iki akaryakıt ithalatçısından birinin, sahte belgelerle yüz milyonlarca Dolar tutarında kaçak akaryakıt ticareti yaptığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 10:24
Sahte belgelerle akaryakıt ticareti

Haberdar ÖZEL


Ülkenin iki akaryakıt ithalatçısından birinin faturasız bir şekilde benzin istasyonlarına yakıt verdiği ve ülkenin en büyük vergi kaynaklarından biri olan akaryakıt vergisi ödemekten kaçındığı ortaya çıktı.

 

 

Basit bir anlaşmazlıkla ortaya çıkan skandalın boyutlarının son derece büyük olabileceği üzerinde durulurken, şirketin faturasız yakıt sattığı ve bunun tek yolunun sözkonusu yakıtın ülkeye kayıt dışı olarak girmesi ile mümkün olabildiği ifade ediliyor.

 

 

Gerçek miktar saklanıyor


İthalat sırasında devlete sunulan belgelerde yapılan değişiklik ya da sahteleme ile ithal edilecek akaryakıtın gerçek miktarının saklandığı ve daha az bir miktar beyan edilerek bu işlemin gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

 

 

Vergi de kaçırılıyor...


Böylelikle ithalatçı, beyan ettiği miktar kadar gümrük vergisi ve KDV öderken, beyan etmediği miktar da ülkeye devlete hiçbir şey ödenmeden serbestçe giriyor. Elde edilen bilgilere göre yapılan bu işlemde faturadaki fiyat bilgilerinin dahi değiştirilerek gelir vergisi kaçakçılığı da yapılıyor.

 

 

Uluslararası çapta...


Konuyla ilgili Haberdar’a bilgi ve belge sunan kaynaklara göre işin boyutlarınınTürkiye, Rusya, İsrail, İsviçre ve KKTC’yi kapsayacak şekilde uluslararası çapta olduğu ifade ediliyor.

 

 

Hukukçulara göre...


Gazetemizin görüştüğü hukukçular ise bu tür organize bir kaçakçılık ve belge sahteleme zincirinin gerek KKTC, gerekse adı geçen ülkelerin ceza yasalarında belirtilen sayısız suçu kapsadığını ifade ettiler. Yargılanıp suçlu bulunmaları halinde ise hem şirket yetkililerinin hem de işlemlerde katkısı olanların uzun süreli hapisle cezalandırılabilecekleri de belirtildi.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık