Ana Sayfa Dünya Sahte para her yerde

Sahte para her yerde

Polis, Girne ve Gazimağusa’da ele geçirdiği 200 TL’lik sahte banknotların piyasada çok miktarda olabileceği üzerinde duruyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 09:11
Sahte para her yerde

Elmas TOKAY

 

Girne’de ve Gazimağusa’da ele geçirilen sahte paraların ardından soruşturmasını derinleştiren polis, piyasada çok miktarda sahte 200 TL’lik banknot olabileceği üzerinde duruyor.


Girne ve Gazimağusa’da piyasaya sahte 200 TL’lik banknot sürüldüğünün tespit edilmesinin ardından Girne’de tutuklanan Fuat Gürbulak’la ilgili polis soruşturması ise sürüyor. Gürbulak’la ilgili 8 gün daha tutukluluk kararı alındı.
Polis, Gürbulak’ın gönüllü ifade verdiğini ve ifadesinde Gazimağusa’da 4 adet, Lefkoşa’da da 5 adet 200 TL’lik sahte banknotu piyasaya sürdüğünü söylediğini belirtiyor. Fakat polis, Gazimağusa’da 6 adet, Girne’de de 2 adet sahte banknot ele geçirince, ifadenin çelişkili olduğu ortaya çıktı.


Polis piyasaya sürülen sahte banknotları çok sayıda olmasından şüpheleniyor. Zanlı Gürbulak, dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve hakkında tahkikat amaçlı 8 gün daha tutukluluk emri aldındı. Polis, halktan, A 054 622 524 seri numaralı 200 TL’lik banknotlara dikkat etmesini istedi.

 

Türkiye’den 9 adet getirmiş

 

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır’ın huzurunda görüşülen davada, iddia makamı Başsavcılık adına hazır bulunan Savcı Özlem Tümer, meselenin tahkikat memuru Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Çavuşu Ali Uzun’u mahkemeye tanık olarak dinletti.


Polis Çavuşu Uzun, zanlı Fuat Gürbulak’ın” sahte para tasarruf, taşıma, tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.


Zanlı Gürbulak’ın,10 Kasım 2012 günü tespit edildiğini ve 11 Kasım 2012 tarihinde mahkemeye çıkarıldığını kaydeden Uzun, zanlı hakkında 2 gün tutukluluk emri alındığını hatırlattı.


Alınan bu iki günlük sürede zanlının gönüllü ifade verdiğini kaydeden Uzun, zanlının, sahte 200 TL’lik banknotları Türkiye’den 9 adet olarak getirdiğini, 4 adet Gazimağusa’da, 5 adet de Lefkoşa’da 200 TL’lik banknotları piyasaya sürdüğü şeklinde bir ifade verdiğini kaydetti. Ancak sahte banknotların, 6 adetinin Gazimağusa’da, 2 adetinin ise Girne’de ele geçirildiğine dikkat çeken polis çavuşu Uzun, verilen ifadede çelişkiler olduğuna dikkat çekti.


Polis çavuşu Ali Uzun, meselenin ciddiyetine dikkat çekerek, sorgulanması gereken şahıslar, alınması gereken ifadeler ve kayıp emareler olduğunu belirterek, bu aşamada zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını mahkemeden talep etti.


İstenilen tutukluluk süresine itiraz edilmemesinin ardından Yargıç Şerife Katip Kır da, tahkikat memurunun şahadetini dikkate alarak talep edilen tutukluluk süresine emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık