Ana Sayfa Gündem Salı'dan itibaren zorunlu

Salı'dan itibaren zorunlu

KKTC’de araçların arka koltuklarında emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılan, otobüs ve minibüslere de kemer zorunluluğu getiren Emniyet Kemeri Yasası, 6 aylık hazırlık döneminin tamamlanmasının ardından 18 Aralık Salı günü yürürlüğe giriyor.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 10:30
Salı'dan itibaren zorunlu

Dünyanın pek çok ülkesinde halen uygulanan emniyet kemeri takma kuralları, KKTC’de de yaşama geçiyor. Yeni uygulama, özellikle çocukların güvenli seyahat etmesi açısından önem taşıyor.

Yasada, otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı araçlarda emniyet kemeri kullanmamaya asgari ücretin yüzde 10’u ve 5 ceza puan, çocuk koruma sistemi kullanmamaya asgari ücretin yüzde 10’u ve 10 ceza puanı ceza öngörülüyor.

Yasa, arka koltuklarında emniyet kemeri bulunan araçlarda kemerin kullanımını zorunlu kılarken; arka koltuğunda emniyet kemeri olmayan eski model araçlara kemer konulmasını zorlamıyor. Salı günden itibaren ithal edilecek tüm araçlarda ise yasanın öngördüğü şartlar aranacak. Araç muayenelerinde de denetimler buna göre yapılacak.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 4 Haziran’da onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesi öncesinde hazırlık süreci için 6 ay süre tanınan yasaya göre, tüm koltuklarında emniyet kemeri bulunmayan motorlu araçların kaydı yapılmayacak.


Yasa; otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılarak sürücü ve yolcuların güvenliğinin artırılmasını, çocuk koruma sistemleri ile çocukları da güvence altına almayı amaçlıyor.

 

Yasa, seyahat esnasında otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda emniyet kemeri kullanımını, çocukların koruma sistemleri ile bağlanması suretiyle güvenliklerinin sağlanmasını zorunlu kılıyor. Seyahat esnasında 150 santimetreden kısa çocukların arka koltukta ağırlığına ve yaşına uygun bir koruma sistemi ile bağlanması gerekiyor.

 

ÇOCUK KORUMA SİSTEMİ YOKSA 3 YAŞ ALTI ÇOCUK TAŞINAMAYACAK


Çocuk koruma sistemleri olmayan motorlu taşıtlarda 3 yaşın altındaki çocukların taşınması yasaklanırken, çocukların taksilerde seyahatleri sırasında çocuk koruma sistemleri varsa kullanmaları, yoksa arka koltukta oturmaları zorunlu hale geldi.

 

OTOBÜSLER, KAMYONET VE KAMYON SINIFI ARAÇLAR


Yasa, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda da emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getiriyor. Otobüslerde emniyet kemeri kullanımı için her oturma pozisyonundan görülecek semboller de bulundurulacak.

Otobüs sınıfı araçlarda seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ederken, emniyet kemerlerini bağlamak zorunluluğu konusunda sürücü, sürücü muavini, grupsa grup lideri tayin edilen kişi ile görsel-işitsel vasıtalarca uyarılacak.

 

ZORUNLU OLMAYAN HALLER


65 km hız sınırını aşmayan yollarda seyreden ve 10 kilometreden uzun mesafe gitmeyen, ayakta da yolcu taşıyabilen otobüs sınıfı araçlarda ise emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olmayacak.

Ayakta yolcu taşımayan otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri zorunlu olmayıp sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarda, iki katlı otobüslerde merdiven önü ile en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda ve masa etrafında bulunan, aracın gidiş yönüne doğru olan  koltuklarda oturan yolcular için emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması zorunlu.

 

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE EMNİYET KEMERİ KULLANAMAMA


Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin “Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’ndan” emniyet kemeri takamayacağına dair rapor almaları zorunluluğunu da getiren yasa, bu kişilerin araçlarının ön ve arka kısmında bu amaçla hazırlanan sembol bulundurulmasını içeriyor.

 

CEZALAR


Yasada, motorlu araçlarda bulundurulması gereken semboller, otobüslerde emniyet kemeri bulundurma zorunluluğu ve zorunluluk dışı haller, sağlık sorunu muafiyeti, diğer muafiyetler ile Suçların Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası ile getirilen para ve puan cezaları yer alıyor.

Yasada, otomobil, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı araçlarda emniyet kemeri kullanmamaya asgari ücretin yüzde 10’u ve 5 ceza puan, çocuk koruma sistemi kullanmamaya asgari ücretin yüzde 10’u ve 10 ceza puanı ceza öngörülüyor.

Otobüslerde yolculara emniyet kemeri bağlanması konusunda uyarı yapılmaması ve sembol bulundurulmamasına asgari ücretin yüzde 10’u ve 5 ceza puanı ceza, emniyet kemeri takmasına sakınca olanların muafiyet belgesi bulundurmama durumunda asgari ücretin yüzde 5’i ve 5 ceza puan ceza da, yasada yer alıyor.

 

AYDIN: “3 AY DENETİMLERDE UYARILAR YAPILACAK”


TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Polis Trafik Müdürü Osman Aydın, yasanın uygulamaya girmesinden önceki süreçte polisleri bilgilendirdiklerini; Salı gününden itibaren denetimlerde arka koltuklarda emniyet kemerine de bakılacağını söyledi.

Aydın, ancak üç aylık sürede, polisin arka koltukta kemer takımını teşvik edici uyarılar yapacağını, ceza yazılmayacağını belirtti.

Osman Aydın, araç muayenelerinde ise yasanın öngördüğü şartların aranacağını vurguladı.

Emniyet kemeri kullanımının trafik kazalarını azaltmasa da, kazalardaki ölümleri ve yaralanmaları azaltan önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Polis Trafik Müdürü Osman Aydın, araçlarda seyahat eden herkesin kendi can güvenlikleri için emniyet kemeri takmasını istedi.

 

AMERİKA... YARARINA İNANIYOR AMA TAKMIYOR


ABD’de 2006’da trafik kazalarında ölen 32 bin 598 kişinin yüzde 60’ının emniyet kemeri takmadığı ortaya çıktı.

Motorlu araç sürücülerin yüzde 90’ı, emniyet kemerinin yararına inanıyor ancak yüzde 14’den azı emniyet kemeri takıyor.

Emniyet kemeri kullanımında her yüzde 1’lik artış sağlanması halinde, 172 kişi korunur ve trafik kazası kaynaklı yıllık zarar ziyan ve tedavi masrafından 100 milyon ABD doları düşülür.

 

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE TAKILMALI


Uzmanlar, kemerin, yola çıkmadan önce mutlaka takılması gerektiğine inanıyor çünkü araştırmalara göre, ölümlü trafik kazalarının yüzde 75’i, evin 25 millik mesafesi içinde ve saatte 40 mil hız yaparken meydana geliyor.

Aynı araştırmaya göre, kaza sırasında dışarıya fırlayanların ölmesi ya da ciddi yaralanması, araba içinde kalandan 25 kat daha fazla.

 

ÇOCUK ÖLÜMLERİ YÜZDE 80 AZALABİLİR


ABD’deki James Madison Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, emniyet kemeri sayesinde, motorlu araçların söz konusu olduğu trafik kazalarında ölen çocuk sayısı yüzde 80 azalabilir.

Motorlu araç kazasında ölen her 100 çocuktan 80’i, emniyet koltuğu ya da emniyet kemeri takarak korunabilir.

Kazalardan ölen çocukların büyük bölümünün, emniyet kemeri takmayan büyüklerin çarpması sonucunda hayatını kaybettiği ise bir diğer istatistiki gerçek.

 

EMNİYET KEMERİNİ VOLVO İCAT ETTİ


“3 nokta emniyet kemeri” olarak da bilinen araçlardaki emniyet kemeri, 1958’de ünlü araba markası Volvo tarafından icat edildi.

Patentini 1959’da alıp, Amazon modelinde kullanan Volvo’nun emniyet kemeri sayesinde o yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kurtardı.

Emniyet kemerinin faydalarını kısa sürede keşfeden Volvo, patenti diğer araba üretici firmalarına da sattı ve bugün modern bütün arabalarda emniyet kemeri standart bir uygulama oldu.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık