Ana Sayfa Dünya Sandy'den sonra Tony olacak

Sandy'den sonra Tony olacak

Amerika'nın kuzeydoğu eyaletlerinde büyük hasara yol açan Sandy süper kasırgasından sonra gelebilecek kasırganın ismi de hazır. ABD Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin kasırga isim listesi sıralamasında Sandy'den sonra gelecek fırtınaya Tony ismi verilecek.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:37
Sandy'den sonra Tony olacak

Bu yıl Atlantik, Pasifik Okyanusları ile Meksika Körfezinde yaşanılan kasırgalara Alberto, Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael isimleri verildi. Sandy ile birlikte Amerika bu sene irili ufaklı 18 kasırgaya isim verirken bunlardan yalnızca Sandy beklenilenden büyük hasara yol açtı.

Her yıl Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından hazırlanan kasırga isim listesinde Tony dışında geriye ''Valerie'' ile ''William'' kaldı. Ancak meteorologlar Amerika için bu yıl kasırga sezonunun Sandy ile bittiği görüşünde.

Amerika'da meydana gelen kasırgalara isim verme geleneği kadın isimlerinin vermesi ile başladı. Kasırgalara sürekli kadın isimlerinin verilmesi ülkede kadınların tepkisine neden olunca 1979 senesinde bu listeye erkek isimleri de eklendi.


SANDY 2018 KASIRGA İSİM LİSTESİNDE YER ALMAYACAK

Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin 2013 kasırga isim listesi de hazır. Her yıl 21 isim A'dan Z'ye alfabetik sıra ile gidiyor ve her 6 yılda da tekrarlanıyor. Yani bu yıl verilen kasırga isim listesi 2018 senesinde de aynı şekilde meydana gelebilecek fırtınalar için verilecek. Ancak 2018 listesinde muhtemelen Sandy ismi olmayacak, zira Merkez ölümcül ve büyük tahribata yol açan kasırga isimlerini emekliye ayırıyor. İşte 2013 fırtına isim listesi;


Andrea, Barry, Chantal, Dorian, Erin, Fernand, Gabrielle, Humberto, Ingrid, Jerry, Karen, Lorenzo, Melissa, Nestor, Olga, Pablo, Rebekah, Sebastien, Tanya, Van ile Wendy

TOPLAM 67 İSİM EMEKLİ EDİLDİ


Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin ilginç uygulamalarından birisi de hemen her yıl bir kasırga ismini emekli etmesi. 1954 senesinden itibaren her yıl bir kasırga ismini emekli eden Merkez'in bu sene hangi adı emekli edeceği veya etmeyeceği merak konusu. Merkezin 1954 yılından bu yıla kadar emekli ettiği isim listesi alfabetik sıraya göre şöyle;

Agnes, Alicia, Allen, Allison, Andrew, Anita, Audrey, Betsy, Beulah, Bob, Camille, Carla, Carmen, Carol, Celia, Cesar, Charley, Cleo, Connie, David, Denis, Diana, Diane, Donna, Dora, Edna, Elena, Eloise, Fabian, Fifi, Flora, Flyod, Fran, Frances, Frederic, Georges, Gilbert, Gloria, Hattie, Hazel, Hilda, Hortense, Hugo, Inez, Ione, Iris, Isabel, Isidore, Ivan, Jenet, Jeanne, Joan, Juan, Katrina, Keith, Klaus, Lenny, Lilli, Louis, Marilyn, Michelle, Mitch, Opal, Rita, Roxanne, Stan, Wilma.

Bugüne kadar toplam 67 isim emekli edildi. En fazla isimin emekli edildiği yıl ise 2005 oldu. Katrina dışında 2005 senesinde emekliye çıkan diğer isimler şunlar; Wilma, Stan, Rita, Dennis oldu.

Bu isimlerin listeden çıkarılması genelde can ve mal kaybına yol açmalarından kaynaklanıyor. İsimleri kasırgalara verilen bazı kişiler de mahkeme kararıyla adlarını listeden çıkarttırmayı başarmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık