Ana Sayfa Yurt Saraçhane'de Mursi'ye destek

Saraçhane'de Mursi'ye destek

ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi karşıtı hareketin bir benzerinin 28 Şubat'ta Türkiye'de yaşandığını savundu.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 19:08
Saraçhane'de Mursi'ye destek

Saraçhane Parkı'nda biraraya gelen Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) üyeleri, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek verdi.

"Türkiye'den Mısır'daki Müslüman kardeşlere bin selam" pankartı açıp, "Diren Mursi, diren Mısır", "Vandallığa, baskılara, darbelere karşı çık", "İslami yönetime evet, laik azgınlığa hayır" şeklinde dövizler taşıyan grup, "Paşaların tankı susturamaz halkı", "İslami hareket engellenemez", "Tevhid, adalet, özgürlük" şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Rıdvan Kaya, son dönemde "İslami harekete" karşı, geniş bir cephenin adeta savaş açtığını ileri sürdü.

Mısır'da çok farklı grupların "Mursi karşıtlığı" adı altında biraraya geldiğini kaydeden Kaya,  "İslami harekete ve Müslümanlara karşı biraraya gelen unsurlara baktığımızda, kesinlikle biraraya gelebilmeleri; değil bir ülkeyi bir belediyeyi dahi birlikte yönetebilmeleri mümkün görünmüyor. Ancak sanki İslami iktidarın, yönetimin yıkılması durumunda, Mısır'ı bu kişilerin yönetebilecekleri gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu kesinlikle yalandır. Dedikleri olacak olsa, Mısır'ı da Ortadoğu'yu da büyük bir kaos bekliyor demektir. Asla biraraya gelemezler ve bir ülkeyi yönetemezler. Asla Mısır halkının taleplerine karşılık veremezler" ifadelerini kullandı. 

Mursi karşıtlarının hiçbir hukuki argüman öne süremediğini, demokrasi yanlısı gibi görünüp askerin yönetime müdahale etme sinyalini büyük bir sevniçle karşıladıklarını savunan Kaya, "28 Şubat sürecinde Türkiye'de yaşananlar neyse, bugün Mısır'da yaşatılmaya çalışılan süreç de odur" dedi. 

Mısır'da halkın sokaklara indiği yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını savunan Kaya, "Mısır halkı, sadece Tahrir'de toplanan bir kaç yüz bin kişiden ibaret midir? Mısır halkı İskenderiye'de sokağa çıkan onbinden ibaret midir? Mısır halkı Mübarek'in devrilmesinden bu yana 4 kez sandık başına gitti ve hepsinde İslamcıların istediği yönde oy kullandı. Mısır halkı adına kim konuşuyorsa, doğruyu söylemiyor. Mısır halkı adına konuşmaya yetkili olanlar yalnızca Muhammed Mursi ve onun hükümetidir" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık