Ana Sayfa Gündem SARCON VİLLALARI ÖNÜNE İNŞAAT GÜNDEMDE

SARCON VİLLALARI ÖNÜNE İNŞAAT GÜNDEMDE

Yol olmayan araziye Fasıl 96 nasıl işleyecek?

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2018 Çarşamba 22:18
SARCON VİLLALARI ÖNÜNE İNŞAAT GÜNDEMDE

İskele Kalecik bölgesinde Sarcon Villaları diye anılan yaklaşık 250 konuttan oluşan sitenin önündeki kumsala yeni inşaat projelerinin gündemde olduğu öğrenildi.

ANAYASA MADDESİNE TAKILMIŞTI
Söz konusu sarcon Villaları önünden denize olan 75 metrelik mesafede daha önce teşebbüs edilen çok katlı binaların yapımı, Anayasa’nın denizden 100 metrelik mesafe içerisine kamu yararı olmaksızın yapılacak yapıları engelleyen maddesine takılarak engellenmişti. Şimdi yine arazi sahibi tarafından bazı şirketlerle anlaşılarak yeni konut yapımları için teşebbüse geçildiği bilgisi alındı.

6 YIL ÖNCE PROJE İPTAL EDİLMİŞTİ

Bundan 6 yıl önce zamanın İçişleri bakanlığı müsteşarı Hasan İslamoğlu ile Şehircilik Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil olay yeri arazi bölgesine gelip bizzat ölçüm yapmışlardı ve yapılan ölçümlerde arazinin deniz ile Sarcon Villaları arasındaki mesafenin 75 metre olmasından dolayı yasaya aykırı olarak inşaat yapılamayacağı için proje onay alamamış iptal edilmişti.

FASIL 96’YA AYKIRI
Sarcon Vilları önünde yapılacak konutlar için anayola bağlanacak bir yol bulunmaması da, Fasıl 96 Yasası’na aykırılık teşkil ediyor. Daha önce yüksek konutların yapılması için teşebbüs edilen projede, inşaat izni alınabilmesi ve Fasıl 96’ya uygunluk sağlanması için Caesar Beach konutlarından, devletin hali arazisinden köprü yapımı için İçişleri Bakanlığı ile temas kurulmuş ancak bunda başarılı olamamışlardı. Şimdi yolu olmayan bu konut projesi için İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehircilik Dairesi’nin nasıl izin vereceği ve İskele Belediyesi’nin nasıl bir tutum izleyeceği merak ediliyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık