×
Türkiye
Savcılık tahliye kararına itiraz etti, Ahmet Altan yeniden gözaltına alındı
Nazlı Ilıcak’la birlikte tahliye edilen Gazeteci Ahmet Altan için başsavcılığın itirazı sonucu yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Karardan birkaç saat sonra Altan'ın gözaltına alındığı belirtildi
12 Kasım 2019 Salı 23:19

FETÖ davasında yargılanan ve tahliyesine karar verilen Ahmet Altan hakkında, savcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

15 Temmuz’dan önce katıldığı televizyon programında darbe çağrışımı yaptığı gerekçesiyle yargılanan gazeteci ve yazar Ahmet Altan’a, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası, gazeteci Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Mahkeme, Altan ve Ilıcak’ın yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesini kararlaştırmıştı. Yazar Mehmet Altan ise beraat etmişti.

5 Kasım’da verilen kararın ardından aynı gün tahliye edilen Ahmet Altan hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz etti.

İtirazı karara bağlayan İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında, “kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği” gerekçeleriyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Kararın ardından Ahmet Altan, İstanbul’daki evinde gözaltına alındı.

Sendika.Org

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı