Ana Sayfa Siyaset SEÇİMLERDE CİNSİYET KOTASI UYGULANMAYACAK

SEÇİMLERDE CİNSİYET KOTASI UYGULANMAYACAK

Yüksek Seçim Kurulu, partilere gönderdiği bildiriminde, Haziran sonu yapılması planlanan Yerel Yönetimler Seçimi ile ilgili cinsiyet kotası kuralının uygulanmayacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2018 Çarşamba 20:54
SEÇİMLERDE CİNSİYET KOTASI UYGULANMAYACAK

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, belediye başkanlığı seçiminde cinsiyet kotasını “seçim bölgesinden” farklı bir esasa dayalı olarak belirlemeyi mümkün kılacak düzenleme olmadığından, tek aday esası üzerinden yapılan seçimlerde cinsiyet kotasının uygulanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Öte yandan, Belediye Meclis üyeliğiyle ilgili de açıklama yapan YSK; ilçelerdeki Meclis üye sayısının en az yüzde 30’unun diğer cinsiyete ayrılması gerektiğini duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinde ilçelerdeki meclis üye sayısının en az yüzde 30’unun diğer cinsiyete ayrılması gereklidir. Bu, 26 Meclis üyesi bulunan bir ilçede gösterilecek 26 adaydan 8’inin, 18 üyesi bulunan bir ilçede gösterilecek 18 adaydan en an 6’sının, 8 üyesi bulunan bir ilçede gösterilecek 8 adaydan 3’ünün ve 6 meclis üyesi bulunan bir ilçede 6 adaydan 2’sinin diğer cinsiyetten olması gerekir”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık