Ana Sayfa Yurt SECOND, Kıbrıs jeolojisi için işbirliği adımları atıldı

SECOND, Kıbrıs jeolojisi için işbirliği adımları atıldı

Kıbrıs’ın jeolojik zenginliğini turizm ve çevre olgularıyla birleştirerek adanın iki tarafında işbirliği başlatmayı amaçlayan SECOND projesi, Trodos eteklerindeki Mitsero köyünde geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği iki toplumlu gözlem gezisi ile ilk adımları attı.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2013 Cumartesi 11:06
SECOND, Kıbrıs jeolojisi için işbirliği adımları atıldı

Lefke Çevre Tanıtım Derneği ve Maden ve Jeoloji Derneği üyelerinin katılımıyla Güney Kıbrıs’ın Trodos eteklerinde yer alan madencilik geçmişi zengin Mitsero köyündeki gözlem gezisinde rehberliği konusunda uzman ETEK(technical chamber of cyprus) temsilcisi, Kıbrıs Rum kesimi eski jeoloji dairesi müdürü Dr. Georgios Constantinou yaptı. Bölgede uzun yıllar görev yapan maden mühendisi Demetris Vatties de maden yataklarının geçmişteki işlevlerine ilişkin bilgiler verdi.

 

SECOND Projesi KOBI Uzmanı Selen Mesutoglu Altan “Kıbrıs jeolojik açıdan çok zengin bir ülke. İki taraftada görülmesi gereken, turist açısından ilgi uyandıracak kalıntılar, madencilikle ilgili bir tarih var. Projenin amacı iki tarftan konuyla ilgili uzmanları bir araya getirerek birbirlerini tanımalarını sağlama ve gelecekte mümkün olursa ortak çalışmalar yapabilmeleri için ortam yaratmaktı” dedi.

 

Girişimcilik eğitimleri ve danışmanlık hizmetlerini Ada’nın her yerine götürerek girişimcileri desteklemeyi sürdüren SECOND Proje kapsamında gerçekleştirilen ve yaklaşık 6 saat süren geziye katılan isimler şunlar:

 

“MADEN VE JEOLOJİ DERNEĞİ : Mehmet Necdet –Hasan Öznesil – Ayşe Özhur – Okan Berksoy – Salih Erşangil – Hasan Karlıtaş – Mehmet Öztürk.

 

LEFKE ÇEVRE TANITIM DERNEĞİ : Tamer Dayıoğlu – Ahmet Hızlı – Hüseyin Dağlı – Ahmet Oktay – Cemal Anıl.”

 

Kıbrıs’ın her iki yanından konuyla ilgili uzmanları biraraya getirerek tarihsel geçmişi yanında jeolojik doku zenginliğinin turizm ekonomisine nasıl kazandırılabileceğine ışık tutmayı öngören SECOND projesi görevlilerinin eşlik ettiği gezide Mitsero daki maden kalıntıları incelendikten sonra Mitsero’da çok amaçlı olarak kullanılan Kültür Merkezi içinde yer alan tarihi fotoğraf ve araç ve alet sergisi gezildi. Merkez sorumlusu  Anna Marou sunumu sonrası gezi köydeki otantik restorantda birlikte yenilen yemekle sonlandı.

 

LHA

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık