Ana Sayfa Siyaset ŞEFİK:İCRA VE TEBLİĞE ÇARE ÜRETİLMESİ ZARURİ

ŞEFİK:İCRA VE TEBLİĞE ÇARE ÜRETİLMESİ ZARURİ

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, eşi Merhum Başsavcı Yardımcısı Mehmet Ali Şefik’in anısına bu yıl on ikinci kez düzenlenen makale yarışmasının ödül töreninde konuştu.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2018 Cuma 18:34
ŞEFİK:İCRA VE TEBLİĞE ÇARE ÜRETİLMESİ ZARURİ

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, icra ve tebliğin KKTC yargısını derinden ve olumsuz etkileyen bir sorun olduğunu kaydederek, “Adli yıl tamamlanmadan önce bu konudaki tüzük ve yasa değişikliklerinin gündeme getirilmesi gerek. Bu yıl bu soruna çare üretilmesi zaruridir” dedi. 
Şefik, eşi Merhum Başsavcı Yardımcısı Mehmet Ali Şefik’in anısına bu yıl on ikinci kez düzenlenen makale yarışmasının ödül töreninde konuştu.  

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, yarışmaya sadece Stajyer Avukat Deniz Avkıran ile Avukat Batu Berk’in katıldığını belirterek, kazananın Batu Berk olduğunu duyurdu. 
Şefik, “KKTC’de icra müessesindeki sorunlar ve bunların giderilmesi için çözüm önerileri” olarak belirlenen yarışma konusu hakkında da açıklamalarda bulundu.

Konunun zor olduğunu düşünmediğini söyleyen Şefik, “Zor olabilir. Herhalde bunun göstergesi olarak  yarışmaya maalesef sadece iki genç hukukçu katıldı” dedi. 
Şefik, bir stajyer ve bir genç avukatın katıldığı makale yarışmasında önerilerin de dile getirildiğini belirterek, bu önerilerde “ilamsız icranın” öne çıktığını söyledi.

“İLAMSIZ İCRA TARTIŞMA KALDIRAN BİR HUSUS”
“İlamsız icranın bizim sistemimize ne kadar uygun olduğu tartışma kaldıran bir husus” diyen Şefik, önümüzdeki günlerde bu konunun irdelenmesi gerektiğini ifade etti.
Şefik, “Adli yılın sonundan önce bu konudaki tüzük ve yasa değişikliklerin gündeme getirilmesi gerek. Bu soruna bu yıl çare üretilmesi zaruri” dedi.  
Şefik, Baro Konseyi’nin de bu konuda kolları sıvadığını belirterek, bunu memnuniyetle karşıladığını söyledi.

TEBLİĞ VE İCRA: “SORUNLAR YUMAĞI”
1980’li yılların başında kendisinin de avukatlık yaptığını, icra ve tebliğ konusunda o dönemde de benzer sorunlar yaşandığını belirten Şefik, şöyle devam etti: 
“Dava sayıları yıllar içinde arttı. Tebliğ edilecek evrak sayısı arttı. Ülkede ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. İkinci el mallarda satış zorlukları görüldü. Personelden kaynaklanan sorunlar arttı. Tüm bunlar tebliğ ve icrayı sorunlar yumağı haline getirdi. İcra ve tebliğ KKTC yargısını en derinden ve olumsuz etkileyen sorun.”

“İZAH İSTENMESİ ÜZERİNE BİR GÜNLÜK GREVE GİDİLİRSE İCRADA BÜYÜK BİR SORUN OLDUĞU AŞİKARDIR”
Halen işini iyi yapan icra memurları olduğunu, onları söylenenlerden tenzih ettiğini belirten Şefik, “Yüksek Mahkeme Başkanı’nın ‘icra bir dosyada niçin yapılmadı?’, ‘tebliğ edilen bir evrak neden dosyaya girmedi?’ diye sorması, bu konuda izahat istemesi neticesinde bir günlük greve gidilirse icrada büyük bir sorun olduğu aşikardır” şeklinde konuştu.

“İCRA VE TEBLİĞİ DÜZELTMEDİKTEN SONRA…..”
Şefik şunları da ekledi: 

“İcra ve tebliği düzeltmedikten sonra yargıçlar ve diğer tüm personel çok iyi çalışabilirler, dava görebilirler, çok kararlar da yazabilirler ancak bunun hiçbir etkisi olmaz. Hükümlere konu meblağlar tahsil edilmedikten sonra, davadaki tarafların sorunları çözümlenmemiş olarak durur.”
Çözüm için sorunların açıklanması gerektiğini de kaydeden Şefik, “Maalesef bana pek çok avukat geliyor, şikayetini dile getiriyor ama yazılı ya da resmi herhangi bir şikayet yapmaktan geri duruyor. Bunu neden yaptıklarını biliyorum. Olumsuz etkilenmekten çekiniyorlar. Haklı da olabilirler ancak bu süreç bu şekilde devam ettiği müddetçe yani sorunların üzerine açık şekilde gidilemediği sürece sıkıntıları çözemeyeceğiz.”

KAYITLI BİN 167 AVUKAT
Şu anda KKTC’de bin 167 kayıtlı avukat olduğunu da açıklayan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, geçtiğimiz yıl sayının bin 147 olduğunu söyledi. 
MESLEĞİNİ YAPANLARIN SAYISI 833
“İcra-i meslek (mesleği yapan)” eden avukat sayısının 833, geçtiğimiz yılsa 831 olduğunu kaydeden Şefik, stajyer avukat sayısının 189, geçtiğimiz yılsa 139 olduğunu açıkladı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık