Ana Sayfa Yurt Şeftali kebabı ve verigo üzüme de tescil

Şeftali kebabı ve verigo üzüme de tescil

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, hellim üretiminde keçi ve koyun sütü oranının inek sütüne göre daha yüksek olması gerektiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 20:58
Şeftali kebabı ve verigo üzüme de tescil

Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Hellim Denetleme Kurulu Başkanı Ali Çıralı ile beraberindeki heyeti kabul eden Amcaoğlu, “Amaç ülke ekonomisinin gelişmesi ve kaliteli üretimi artırmaktır” dedi.


Hellimin ihracattaki büyük payına ve ülke ekonomisine katkısına vurgu yaparak, kaliteli üretim için en uygun koşulların sağlanması gerektiğini anlatan Amcaoğlu, hellim üretiminde keçi ve koyun sütü oranının artırılması için destek programları uyguladıklarını, bu çerçevesinde küçükbaş hayvancılığın gelişmesi yönünde olumlu adımlar attıklarını vurguladı.


LOGO YARIŞMASI


Çıralı da, 7 kişilik Hellim Denetleme Kurulu’nun çalışmalarına 2013 yılı itibariyle başlayacağını, bu kapsamda KKTC’de ilk kez “hellim” ürünü için logo yarışması düzenleneceğini ifade etti.


Kültürel ürünlerin coğrafi tescillerinin yapılmasının önemine vurgu yapan Çıralı, şeftali kebabı ve verigo üzümü gibi diğer kültürel ürünlerin de tescili için harekete geçeceklerini açıkladı.


Çıralı, Güney Kıbrıs’ın “halloumi” olarak tescil almak için tek taraflı müracaatına itirazları sonucu Avrupa Birliği’nin hellim ismini kabul ettiğini hatırlattı.


Çıralı, Güney Kıbrıs’ın kuzeydeki hellim üretiminde denetimi ele alması yönündeki ısrarından rahatsız olduklarını, Protokol 10’a göre Güney Kıbrıs’ın Kuzey Kıbrıs’ta yetkisi olmadığını, hellim üretiminde denetimin Denetleme Kurulu’nda olduğunu ifade etti.

 

Çıralı, hellim üretiminde keçi ve koyun sütü oranının artması için bakanlığın gerekli çalışmaları yapmasını da istedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık