Ana Sayfa Yurt Sektörler karşı karşıya getirildi

Sektörler karşı karşıya getirildi

Hayvan üreticileri, yem fiyatlarına gelen zammın geri çekilmesini isterken, hükümet çözüm olarak çiğ süte 90 gün içinde ikinci kez zam yaptı ancak bu kez de süt imalatçıları ayaklandı.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 08:25
Sektörler karşı karşıya getirildi

Mehmet KARA


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, yem fiyatlarına gelen zammın geri çekilmesini isterken, hükümet çözüm olarak çiğ süte 90 gün içinde ikinci kez zam yaptı ancak bu kez de Süt Ürünleri İmalatçılar Birliği ayaklandı.


Hükümetin yem fiyatlarındaki artışı geri çekmek yerine çiğ süte zam yapması hayvancılarla, süt imalatçılarını karşı karşıya getirdi.

 

Süt imalatçıları: Artık dayanamıyoruz

 

Bir süre önce çiğ süt fiyatlarında meydana gelen artışın ardından dün Bakanlar Kurulu kararıyla sıcak süte 5 kuruş, soğuk süte ise 3 kuruşluk yeni bir zam geldi.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin arpa ve yem fiyatlarının geri çekilmesi talebinin ardından alınan zam kararı hem hayvan üreticisinin hem de süt imalatçısının tepkisine neden oldu.


Bakanlar Kurulu kararının ardından 1 Aralık’tan itibaren geçerli olacak süt zammıyla ilgili dayanacak güçlerinin kalamadığını ifade eden Süt Ürünleri İmalatçılar Birliği, sorunlara çözüm bulunmadığı takdirde eylem kararı alacaklarını belirterek, tepkilerini ortaya koydu.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin sıkıntılarına çözüm için 90 gün içerisinde ikinci bir süt zammının gerçekleştiğini ifade eden Süt Ürünleri İmalatçılar Birliği Başkanı Candan Avunduk, KIBRIS’a konuştu ve artık dayanacak güçlerinin kalmadığını dile getirdi.

 

“Zamdan haberimiz olmadı”

 

Süt zammının kendilerinden habersiz yapıldığını belirten Candan Avunduk, geçen ağustos ayında da çiğ süte 9 kuruşluk bir zam yapıldığını anımsattı. Avunduk, 90 gün içerisinde yeni bir artış geldiğini, 13 kuruşluk bir zammın söz konusu olduğunu ifade etti.


Candan Avunduk, süt fiyatlarında oluşturulan yüzde 16’lık bir artışın, halkı daha da fakirleştireceği anlamına geldiğini, bununla beraber alım gücünün de düşmesine neden olacağını ifade etti. Avunduk, “Dışarıdan gelen ithal ürünler karşısında yerli ürünler zamlanacak. Rekabet gücü aşağılara düşecek. Süte gelen zamlardan dolayı ihracatta rekabet gücümüz zayıfladı, ihracat yapamaz hale geldik” dedi.


Hükümetin kararlar alırken keyfi bir şekilde hareket ettiğini öne süren Avunduk, “Birkaç bürokrat kendi başına masa başında karar alıyor. Herhangi bir örgütten görüş almadan, üreticinin içinde bulunduğu durumdan habersiz bir şekilde karar veriliyor” diye konuştu.


Bundan sonraki süreçte yönetim kuruluyla alacakları karar doğrultusunda bir yol izleyeceklerini ve her türlü eylem ve hareketi yapacaklarını söyleyen Avunduk, “Artık ‘yeter’ demenin zamanı geldi, bıktık artık. Her seferinde faturanın süt imalatçısına kesilmesine ‘dur’ demenin zamanı geldi” diye sitem etti.

 

Naimoğluları: Yem fiyatları geri çekilsin


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ise, alınan zamla birlikte iki sektörün karşı karşıya getirildiğini ifade etti.


Arpa ve yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle 25 gündür uğraş verdiklerini ve hükümetten gelen zamların geri çekilmesine yönelik taleplerinin olduğunu anımsatan Naimoğluları, zaten zor durumda olan hayvan üreticilerinin belinin daha da büktüğünü vurguladı.


Çiğ süt ürünlerine gelen zammın tüketicinin alım gücünü zayıflattığına dikkat çeken Naimoğluları, tek istediklerinin hayvan üreticilerinin belini büken yem fiyatlarının geri çekilmesi olduğunu dile getirdi.


Naimoğluları, hükümetten süt fiyatına zam gelmesi gibi bir taleplerinin olmadığını, böyle bir karara karşı olduklarını kaydetti. Süt ve süt ürünlerine gelen zammın tüketicinin alım gücünü olumsuz etkileyeceği için zamma karşı olduklarını ifade eden Naimoğluları, yaşanan olumsuzlukların üretim sektörlerini günden güne zora sokmakta olduğunu vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık