Ana Sayfa Yurt 'Senaryonun parçası oldular'

'Senaryonun parçası oldular'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Millete Hizmet Yolunda' konuşmasında Gezi Parkı olaylarına değindi.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 21:25
'Senaryonun parçası oldular'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayının değerlendirmesini yaptığı Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında, Gezi Parkı olaylarına değindi.

Olayların 'ekonomi ve çözüm sürecine ilişkin olumlu gelişmelerin yaşandığı' dönemde çıktığına işaret eden Erdoğan, "Eylemciler çok büyük bir senaryonun parçası oldular" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Ekonomideki bu güzel gelişmelere ek olarak çözüm süreci de kararlılıkla ilerliyor, artık dağlarımızdan acı haberler gelmiyordu. İşte tam da böyle bir ortamda, umutların büyüdüğü, Türkiye'nin başarılarına başarılar eklediği, rekorların kırıldığı bir dönemde, malumunuz, Taksim Gezi Parkı'nda bazı eylemler başlatıldı.

Konuşmamın en başında, Taksim Gezi Parkı'nda, tamamen yanlış bilgilendirme neticesinde, samimi olarak ağaç ve çevre eylemi yapan vatandaşlarımı tenzih ediyorum. Ancak bu samimi vatandaşlarımızın dışında kalan eylemciler, Türkiye'nin en parlak ayını yaşadığı bir dönemde, maalesef çok büyük bir tertibin, çok büyük bir senaryonun parçası oldular ve kendi ülkelerini hedef alan saldırıda, bilerek ya da bilmeyerek aktör olarak kullanıldılar.

Şunu hepinize büyük bir rahatlıkla ifade etmek isterim, Gezi Parkı'nda ağaç, çevre, park hassasiyetini kendisine perde yaparak başlatılan eylemler, ekonomimizi, demokrasimizi, çözüm sürecini, yani istikbalimizi hedef almasına rağmen, milletimizin ferasetiyle, milletimizin bizlere olan desteği ve hayır duasıyla maddi bazı zararların ötesinde, geleceğimizi karartamamıştır. Türkiye demokrasisi bu olaylar karşısında ciddi bir sınamadan geçmiş, demokrasimiz bu sınavı başarıyla atlatmıştır."

'ÇÖZÜM SÜRECİ ETKİLENMEDİ'

Çözüm sürecinin yaşanan olaylardan etkilenmediğini ifade eden Erdoğan, "En güzel, en başarılı sınavı ise hiç kuşkusuz Türkiye ekonomisi vermiştir. Eğer bu boyutta bir saldırı 10,5 yıl önce gerçekleşmiş olsaydı, inanın, Türkiye ekonomisi bundan çok derinden etkilenir, çok ağır kayıplar verir, millete çok ağır faturalar ve bedeller yüklenirdi. Ancak 10,5 yıl boyunca ekonomide yaptığımız yapısal reformlar sayesinde, Türkiye ekonomisi bu saldırılara karşı başarılı bir direnç göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu tertipler üzerine tek yürek olduğuna işaret eden Erdoğan, bu sinsi saldırılar karşısında tam bir feraset, basiret, en önemlisi de sağduyu ve itidal içinde davrandığını, bir yandan milli iradeye en güçlü şekilde sahip çıkarken diğer taraftan tezgahları alt üst ettiğini ve oyunu bozduğunu vurguladı.

'HALK TUZAKLARI ETKİSİZ HALE GETİRDİ'

Erdoğan, halkın, şiddet eylemlerini, vandallığı, barbarlığı büyük ibretle izlediğini ancak sandığa, sandık sonuçlarına, demokrasiye sahip çıkmak suretiyle tüm bu tuzakları etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

"Şunu altını çizerek ifade etmek istiyorum, Türkiye, ülkelerden bir ülke değildir. Türkiye, üzerinde operasyon yapılacak, üzerinde ameliyat yapılacak, üzerinde kirli oyunlar denenecek bir ülke de değildir" vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu büyük devlet, büyük milletiyle birlikte her türlü saldırıyı bertaraf edecek, her türlü oyunu bozacak, art niyetli, kötü niyetli çevrelere de gereken cevabı verecek, onlardan hesap soracak güce ve iradeye ziyadesiyle sahiptir. Hiçbir vatandaşım, hiçbir kardeşim endişe etmesin. Tarih boyunca bizim üzerimizde oynanan oyunları bu millet nasıl bozduysa 76 milyon, tek yürek halinde bundan sonra da oyunları bozacak, alt üst edecektir. Biz çok yoğun şekilde Türkiye'yi büyütmeye, Türkiye'yi istikrar ve güven zemininde gelecekle buluşturmaya devam edeceğiz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık