Ana Sayfa Serbest ticaretten korkmamalı

Serbest ticaretten korkmamalı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Serbest ticaretten korkmamak gerektiğini belirterek, "3. ülkelerde ortak iş yapmak istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 25 Şubat 2014 Salı 14:10
Serbest ticaretten korkmamalı

Türkiye-Katar Karma Ekonomik Komisyonu 5. Dönem Toplantısı'nın kapanışı, JW Marriott Otel'de yapıldı. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, Katar'ı, Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak ilk Müslüman ülke olması dolayısıyla tebrik etti. Katar'ın başarılarından gurur duyduklarını belirten Şimşek, "Türkiye olarak Dünya Kupası hazırlıkları sürecinde Katar'a her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

Şimşek, iş birliği platformlarının ticaret hacmini artırma potansiyeli olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin 2023 hedeflerini anımsattı.

Türkiye'nin Katar'la özel ilişkileri olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Katar'la Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel denilecek düzeydedir. Ancak ticaret ve yatırımlarda katedilecek çok mesafe var" diye konuştu.

Şimşek, Katar'ın başarı hikayesinin petrol ve doğalgazla açıklanamayacağının da altını çizerek, "Katar'ın başarısı doğal kaynakların çok çok ötesinde esas itibariyle iyi yönetimin bir başarısıdır" değerlendirmesinde bulundu.

"Serbest ticaretten korkmamalı"

Şimşek, Türkiye'nin Orta Doğu ve Körfez bölgesine önem verdiğini vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması (STA) tekrar canlandırılması noktasında Katar'ın değerli katkıları olacaktır. 2009'dan bu yana yavaşlamış süreci tekrar hızlandırma imkanımız olacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde sonuçlandırılmış olan Tercihli Ticaret Anlaşmasının tam olarak hayata geçirilememiş olması bizim için üzücüdür. Katar'la da bu konuda işbirliği yapıp, süreci hızlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Serbest ticaretten korkmamak gerektiğini anlatan Şimşek, rekabetin olduğu ortamda yenilikçilik ve verimlilik olacağına işaret etti.

Şimşek, Katar ve Türkiye'nin bölgeye örnek olabileceğini kaydederek, "Biz üçüncü ülkelerde ortak iş yapmak istiyoruz. Türkiye'nin müteahhitlik sektörü çok gelişmiş, bu, Katar'ın finansman gücü ile bir araya gelirse bütün dünyada özellikle de bölgemizde birçok altyapı projesine beraber imza atabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'de 47 Katar sermayeli firmanın faaliyet gösterdiği bilgisini veren Şimşek, Türkiye'de son 11 yılda uluslararası sermayeli şirket sayısının 36-37 binlere yükseldiğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık