Ana Sayfa Siyaset Şerife Ünverdi yasayı hiçe saydı

Şerife Ünverdi yasayı hiçe saydı

HÜR-İŞ, Şerife Ünverdi’den haziranda asgari ücret komisyonunun toplantıya çağrılmasını talep ettiklerini anımsattı.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 12:30
Şerife Ünverdi yasayı hiçe saydı

HÜR-İŞ Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye “KKTC Devleti bir hukuk devleti mi, değil mi?” diye sordu ve yaslara uymaya davet etti.


Latifoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bakan Ünverdi’nin geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı bir konuşmada iki yıldan bu yana artırılmayan asgari ücretin 1 Ocak 2013’te 1.360.- TL ve 1 Temmuz 2013’te 1,400.- TL olmasını önereceklerini ifade ettiğini belirterek, “6 Haziran 2012 tarihli yazımızla asgari ücret komisyonunun toplantıya çağırılmasını talep etmiştik. Yasanın amir kuralına göre komisyonun 15 gün içinde toplantıya çağırılması gerekirken sayın bakan bunu gerçekleştirmeyip yasayı hiçe saymıştır” iddiasında bulundu.


Asgari ücret yasasında asgari ücretin nasıl belirleneceği açıkça yazılı olmasına rağmen Ünverdi’nin yasa tanımaz tavrını devam ettirerek asgari ücretin önerileri ile belirleneceğini söyleyerek açıkça yasayı hiçe saydığını gösterdiğini ileri süren Latifoğlu, “Sayın Bakanı bu tavrından dolayı protesto ediyoruz ve bu şartlarda çalışanları temsilen o masada yer alarak hukuksuzluğa ortak olmayacağımızı belirtmek isteriz. Sayın bakanı yasalara uymaya davet eder görevinin yasalara uygun olarak icraat yapmak olduğunu hatırlatırız” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ADİL VE KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık