Ana Sayfa Gündem Siber, Guterres'e mektup yazdı

Siber, Guterres'e mektup yazdı

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi’nin aldığı 13 Şubat 2014 tarihli ortak deklerasyonu, bir mektupla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdi.

Giriş Tarihi: 20 Şubat 2017 Pazartesi 15:34
Siber, Guterres'e mektup yazdı

Mektup, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Temsilciler Meclisi tarafından “Enosis” Plebisitinin Kıbrıs Rum okullarında anılması kararının kınandığı ve kararın geri alınması için Birleşmiş Milletlerin göreve davet edildiği deklerasyonu içeriyor.

Siber, mektubunda GKRY parlamentosu tarafından alınan bu kararın müzakerelere çok büyük zarar verdiğine ve güvensizliği derinleştirdiğine vurgu yaptı.

Siber, telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan dönülmesi konusunda Genel Sekreter’in ivedilikle girişim başlatacağına olan inancını belirterek, bu kararın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs Müzakerelerindeki “iyi niyet misyonu” na da zarar verebilecek nitelikte olduğuna belirtti.

Siber’in Genel Sekretere gönderdiği KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin ortak deklerasyonu şöyle:

Kıbrıs’ta yaşayan iki halktan biri olan Kıbrıslı Türklerin varlığını ve kimliğini yok sayan “Enosis”in  halkımıza hangi tarihsel gerçekleri çağrıştırdığı herkesin malumudur.  

Halkımız, tüm yaşanmışlıklara rağmen geçmişin kötü tecrübelerinin bir daha yaşanmayacağı bir çözüme ulaşma konusunda istekliliğini her zaman ortaya koymuştur. 2004 yılında  Annan Çözüm Planı’na referandumda onay vermiş ve sonrasında da çözüm yönündeki iradesini hep canlı tutmuştur.

KKTC Cumhuriyet Meclisi de halkımızın iradesi doğrultusunda bugüne kadarki tüm çözüm müzakerelerine destek olmuş, BM parametrelerine uygun bir çözümü destekleyen kararlar almıştır. Son olarak iki lider arasında imzalanan 11 Şubat 2014 belgesine de desteğini belirtmiştir.

Kıbrıs Türk tarafının çözüm iradesi devam ederken, GKRY Meclisi’nce  alınan 1950  yılındaki Enosis  plebisitinin okullarda anılması  kararı 11 Şubat  2014 Belgesi’ne ve yürütülmekte olan çözüm sürecine aykırı bir yaklaşım ortaya koymaktadır.

Bilinmelidir ki, bu karar tarafımızdan  çözüm müzakerelerinin ana felsefesine ciddi saygısızlık olarak algılanmış, Kıbrıslı Türklerde  güvensizliği  derinleştirmiş, BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulma çabasında Rum tarafının iyi niyeti ve samimiyeti konusunda şüpheleri artırmıştır.

Kıbrıs sorununu çözme çabaları sürerken “Enosis”in Rum tarafınca gündeme getirilmesini, BM nezdinde şiddetle kınar ve telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan geri adım atılması konusunda BM tarafından derhal girişim başlatılmasını talep ettiğimizi deklare ederiz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık