Ana Sayfa Ekonomi Sigara için 70 milyon harcadık

Sigara için 70 milyon harcadık

Tiryakiler cebindeki paranın 70 milyon TL’sini dumana verdi.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 15:41
Sigara için 70 milyon harcadık

Onur EVRENSEL


Ticaret Dairsi verileri Ocak-Eylül 2012 tarihleri arasında KKTC’ye 9 milyon 770 bin paket sigara ithal edildiğini ortaya koyarken, 2011 yılıda yapılan 7 milyon 835 bin paketlik ithalatla kıyasladığında bu yılın ilk 9 ayında tüketimde yaklaşık 2 milyon paketlik bir artış olduğu da gözler önüne seriliyor...

 

 

2 milyon paketlik muazzam artış


Gelişmiş ülkeler, sigara satışlarını azaltmak amacıyla küresel çapta büyük bir mücadeleye girişirken, ülkemizde sigara satışları her geçen yıl artışını sürdürüyor. Ticaret Dairesinin verilerine göre 2011 yılında sigara tiryakileri, 7 milyon 835 bin paket sigara tüketirken, dumana harcadıkları para 587 bin TL oldu. Bu yıl ise tiryakiler, yalnızca Ocak-Eylül 2012 tarihleri arasında ithal edilen 9 milyon 770 bin paket sigara için tüketicilerin 70 Milyon TL’leri duman olup uçtu. Bir yıl içerisindeki 2 milyon paketlik muazzam artış sigara bağımlılığının ulaştığı boyutun göstergesi olarak ortaya çıktı.

 

 

Satışlar kaygı verici


Modern ülkelerde sigara içen insanlar ikinci sınıf insan muamelesine tabi tutularak, bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirilmeye çalışılıyor. Büyük sigara şirketlerinin devasa lobi faaliyetlerine dahi karşı durma cesareti gösteren ülkeler, sigarayla mücadelede etkin bir yol izliyor. Ülkemizde de sigara alışkanlığının son bulması için çeşitli yasalar çıkartılarak, ek vergilerle sigara satışlarının azaltılması hedeflendi. Ancak Ticaret Dairesi’nin verileri göz önünde bulundurulduğunda sigara satışlarındaki yükselme, kaygı verici boyutlara ulaştı.

 

 

Hasipoğlu: “Denetimler kararlılıkla sürüyor”


Ticaret Dairesi verilerinin ortaya koyduğu vahim tablo karşısında, sigara bağımlılığındaki artışı engellemek için yapılan çalışmaları Haberdar Gazetesi’ne değerlendiren Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, denetimlerin kararlılıkla sürdüğünü vurguladı. Hasipoğlu, haftada en az iki defa kapalı alanlarda sigara içilmemesi için denetim gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Yazılı ve görsel medya aracılığıyla da halkı sigaranın ölümcül zararları konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Temel sağlık hizmetlerimiz, aile eğitimine geçti. Seçtiğimiz pilot bölgelerde ailelerin tahsil ve gelir durumlarına göre bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık