Ana Sayfa Sağlık Sigaranın psikososyal bir sorun olduğunu biliyor muydunuz?

Sigaranın psikososyal bir sorun olduğunu biliyor muydunuz?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Uzman Psikoloğu Tuğçe Denizgil, Sigaranın Sadece İçenleri İlgilendiren Bireysel Bir Sorun Olmaktan Çıktığını ve Herkes için Psikososyal Bir Sorun Haline Geldiğini İfade Ederek, Sigara Alışkanlığının Tedavi Edilmesi Gereken Bir Beyin Hastalığı Olduğunu Belirtti.

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2017 Perşembe 17:10
Sigaranın psikososyal bir sorun olduğunu biliyor muydunuz?

Sigara İçenler Fiziksel ve Psikolojik Açıdan Nikotine Bağımlı Olarak Yaşıyor

Nikotinin tütün bitkisinde bulunan, kokain ve eroin kadar bağımlılık yapan çok kuvvetli bir narkotik madde olduğunu ifade edenUzm. Psikolog Tuğçe Denizgil, vücudun zamanla fiziksel ve psikolojik olarak nikotine bağımlı hale geldiğini söyledi.  Yapılan araştırmalara da değinen Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil, tiryakilerin sigarayı bırakmaları ve ondan tamamen vazgeçebilmelerinin, fiziksel ve psikolojik durumları yenmeden geçtiğini belirtti.

Sigara Akciğer Kanseri Dışında Birçok Kansere de Neden Oluyor

Sağlığın korunabilmesinde sigarasız yaşamın büyük bir rol oynadığını dile getiren Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil, genelde herkesin sigaranın sadece akciğer kanserine yol açtığını bildiğini, çok az kişinin ise sigaranın aynı zamanda ağız, gırtlak, mesane (idrar kesesi), böbrek, pankreas, serviks (rahim), mide kanseri ve bazı lösemilere (kan kanseri) de sebebiyet verdiği bilincinde olduğunu ifade etti.

Sigara En Yaygın Kullanılan Tütün Maddesi

Tüm dünyada sigara ve tütünün en yaygın kullanılan ve bağımlılık yapan maddeler olarak kabul edildiği bilgisini veren Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sigara ve tütünün önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi.

Her Yıl Yaklaşık 5 Milyon Kişi Sigara ve Tütün Kullanımına Bağlı Hastalıklar Nedeni ile Hayatını Kaybediyor

Her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeni ile hayatını kaybettiği tahmin edildiğini ifade eden Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil, sigaranın sadece içenleri ilgilendiren bireysel bir sorun olmaktan çıktığını, birçok kişiyi etkileyen ciddi psikososyal bir sorun haline geldiğini söyledi.  Sigara alışkanlığının, tedavi edilmesi gereken bir beyin hastalığı olduğunu da söyleyen Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil sözlerine şöyle devam etti: “Belki de birçok kere sigarayı bıraktınız.  Ancak hedef onu tamamen terk edebilmek ve en önemlisi bunun devamlı olmasını sağlayabilmek olmalıdır.  Artık nikotin eksikliği semptomlarından kurtulmak çok kolaydır.  Hangi yaşta olduğunuzun ya da ne kadar süre sigara içtiğinizin önemi yoktur.  Sigarayı bırakmanız, daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanıza yardım edecektir”.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık