Ana Sayfa Dünya Sınır kapısında büyük hareketlilik

Sınır kapısında büyük hareketlilik

Şırnak'ta TSK'nın Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de katılımıyla tatbikat yaptığı Silopi ilçesinde, iki ülke askerleri siren sesi eşliğinde Habur Sınır Kapısı'na doğru hareketlendi

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2017 Salı 12:05
Sınır kapısında büyük hareketlilik
 Halil İbrahim sınır kapısında hareketlilik! Böyle çıkış yaptılar Habur Sınır kapısının karşısında bulunan peşmergenin kontrolündeki Halil İbrahim sınır kapısı Irak merkezi yönetimine teslim devredildi. Devir teslim töreninde Irak Genelkurmay Başkanı ve 2'nci Ordu Komutanı hazır bulundu. 

Şırnak'ta TSK'nın Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de katılımıyla tatbikat yaptığı Silopi ilçesinde, iki ülke askerleri siren sesi eşliğinde Habur Sınır Kapısı'na doğru hareketlendi

 ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nın karşısındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın bugün sabah saatlerinde itibaren, Kürt Bölgesel Yönetimi'nden merkezi Bağdat yönetimine devredildiği belirtildi. Sınır kapısının devredilmesi nedeniyle düzenlenen devir törenine, 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Irak Genelkurmay Başkanı Osman Al Ganimi katıldı. TSK'nın askeri tatbikatına katılan Iraklı askerlerin de sabah saatlerinde ülkelerine geçtikleri öğrenildi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 18 Eylül'de Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlattığı ve sonradan 33 Irak askerinin de katıldığı askeri tatbikata katılan askerler sabah saatlerinde ellerinde Türk ve Irak bayrakları ile konvoy halinde zırhlı araçlar ile Habur Sınır Kapısı Gümrük Sahası'na girdiler. Askeri hareketliliğin, Habur'un karşısında bulunan ve 1991 yılından beri Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmergelerin denetimindeki İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın merkezi yönetime devredilmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Gümrük sahasında yapılan devir törenine, 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Irak Genelkurmay Başkanı Osman Al Ganimi katılırken, TSK'nın askeri tatbikatına katılan Irak askerlerinin sabah saatlerinde sınırın Irak tarafına geçtikleri belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yaptığı bağımsızlık referandumundan sonra merkezi Bağdat yönetimi sınır kapılarının devrini istemişti. 16 Ekim'de Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin tartışmalı bölgelere yönelik başlattığı operasyondan sonra yaşanan çatışmalar nedeniyle ABD öncülüğünde Bağdat ve Erbil yönetimi Musul'da görüşmelere başlamıştı. Görüşmeler nedeniyle taraflar arasında ateşkes ilan edilirken, yapılan anlaşmalara göre sınır kapıları ve sınırlar konusunda bazı konularda anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya göre, sınır kapılarında peşmerge, Irak askerleri ve ABD askerleri bulunacak ve sınır kapıları ortak güçler ile kontrol edilecekti.


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ABD BENİ ÖLDÜRÜP HÜKÜMETİMİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık