Ana Sayfa Magazin Şirince'de son durum

Şirince'de son durum

Maya takvimine göre bugün kopacağı iddia edilen ‘kıyamet’te kurtulacak sayılı yerlerden olduğu söylenen Şirince, film platosuna döndü.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 18:24
Şirince'de son durum

Köyde iki adımda bir yerli ya da yabancı kanallar ve ajansların TV kameraları, muhabirlerine rastlanıyor. Şirince'de henüz beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamadı. Köyün en mutlusu Milli Piyango satıcısı Orhan Sarıpınar. Sarıpınar, ''Kıyamete beş kala bu biletleri alın, zengin olun'' diyerek bilet satıyor.


VE beklenen gün geldi. Son 24 saattir  Şirince tam anlamıyla tarihi anlarını yaşıyor. Kıyametten kurtulacak iki yerden biri olması, Maden Dağı’na dev geminin inmesi, İsa’nın dönüp buradakileri kurtaracak olması efsanelerinin dışında köy iki gündür film platosu gibi.



225 haneli, 650-700 yatak kapasiteye sahip köyde iki adımdan birinde TV kameraları ve gazeteciler etrafı sarmış durumda. Neredeyse köy nüfusunun yarısı kadar; 247 basın mensubu akreditasyonu yapılmış. Akreditasyonlar sürerken bu sayının 400’e çıkması beklendiği, özellikle yabancı basının akredite olmak için hala belediyeye başvurduğu belirtiliyor. Jandarma ve zabıta ekipleri de dün sabah itibarı ile köşe başlarında nöbet tutup, devriye gezmeye başladı. Köyde 150 jandarmanın yanı sıra sivil ekipler de görev yapıyor. Şirince İlköğretim Okulu bahçesinde ise 3 ambulans takviyesi bekletilirken, UMKE de buraya konuşlandı. 400 kişinin çalıştığı Selçuk Belediyesi ise 200’e yakın personelini Şirince’ye gönderdi. Vergi ve sigara denetmenlerine de sokaklarda sıkça rastlamak mümkün. İşletmelere göz açtırmıyorlar. Şirinceli bir esnaf seslenip dert yanıyor; “Şirince Şirince olalı böyle zulüm görmedi!”


KIYAMET ONA GÜLDÜ


Esnaf ve köy halkı bu durumdan artık sıkıldıklarını, röportajlar nedeniyle siftah yapamadıklarından yakınırken köyün en mutlusu Milli Piyango satıcısı Orhan Sarıpınar. Basın mensupları bile Sarıpınar’dan bilet almak için sıraya giriyor. Çocukluğundan bu yana Şirince’de yaşadığını ve köyün tek biletçisi olduğunu söyleyen Sarıpınar’ın adı “Kıyamet Biletçisine” çıkmış. Sarıpınar, “Pozitif bilet bunlar. Bir tek siz zengin olacaksınız. Kıyamete beş kala bu biletleri alın, zengin olun” diyerek umut dağıtıyor.


Köyün hocası 4 gündür yok


ŞİRİNCE imamı Serhan Özvardar hafta başından bu yana köyde değil. Görüş almak isteyen gazeteciler elleri boş dönüyor. Özvardar yerine müezzin namaz kıldırıp, ezan okuyor. Selçuk Müftüsü İsmail Saltu, Özvardar’ın bir cenazesi olduğu için köyde bulunmadığını tahmin ettiğini söylerken, bugün cuma hutbesini kendisinin vereceğini ve cuma namazını da kıldıracağını ekledi.


ŞİRİNCE HEM KIYAMETİ HEM MÜŞTERİ BEKLİYOR


Kıyamet senaryoları ile ilgi odağı haline gelen Şirince'de henüz beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamazken, köyde gün canlı yayınlarla başladı.


Beklenen ziyaretçi sayısına henüz ulaşılamayan köyde, sabahın erken saatlerinde çok sayıda basın mensubunun olduğu gözleniyor. Şirince esnafı açısından ise tahmin edilen hareketlilik henüz başlamadı. Beklediğini bulamayan ve erken saatlerden itibaren tezgahlarını ve dükkanlarını açan esnaf, ilerleyen saatlerle ilgili ziyaretçi sayısının artacağı umudunu koruyor.


‘Kopsa da kurtulsak’


“FRANSA’nın Aude bölgesinde, Carcasson ya da Perpignan diye bilinen Akdeniz’e kıyısı olan tatil bölgelerine yakın bir köy Bugarach. Aynı isimli tepenin etrafında yaşayan 200 kadar köylünün sıradan hayatı, iki yılda yavaş yavaş değişmiş. Son bir haftadır ise köyde anlatılan “dünyanın sonu efsaneleri”ne artık köylüler de kendini kaptırmış. Dünyanın her yanından gelen tarikatlar ve çeşitli inanç grupları dışında kimse bu hikâyeye inanmıyor. Ama Bugarach tam bir curcuna yaşıyor. Takviye edilen jandarma sıkı güvenlik önlemleri almış durumda. Toplu intiharlardan endişe duyan güvenlik birimleri, dağa çıkışları da durdurdu. Araştırmacı ve tarihçiler Bugarach’in Maya takviminde olmadığını ısrarla söylüyorlar. Ama bütün bunlar tarikat ve gazeteci akınını engellemeye yetmiyor.

 

KIYAMET MASTÜRBASYONU



Bugarach’a komşu köyde  anlatılanlar ise valiliğin neden korktuğunu anlamaya yetiyor. Bugarach tepesi yerel halkın ve yerli turistlerin trekking alanı. Bugarach tepesinde12 kadar erkek, çırılçıplak ayin yapıp, bir taraftan da mastürbasyon yaparken görülmüş. Meğer bunlar Hieros Gamos tarikatı imiş, ‘kutsal penis’ adını verdikleri eylemle dünyaya mükemmel ırklarının bereketini yayıyorlarmış. Bir başka tarikat ise “Kutsal Silkiniş” tarikatı. Kadın erkek herkes soyunuyor ve zıplamaya, “silkinmeye” başlıyor. Negatif enerjilerini böyle döküyorlarmış. Kocaman adamlar, şişman zayıf, uzun kısa, kadın erkek insanlar çırılçıplak sallanıyorlar, zıplıyorlar. Bazen beyazlar içinde insanlar dağa doğru tırmanırken görülüyor. Bir pansiyonun restoranının vitrininde “Dünyanın sonu burada” diye yazıyor, menüdeyse, üzerinde “21/12/2012 Kıyamette oradaydım” yazılı şaraplar öne çıkıyor. Tüm bu garipliklere rağmen, Bugarach halkının ayakları yere basıyor. Köydeki hareketlilik satışları artırmış, otelleri doldurmuş. Şimdilik seslerini çıkarmıyorlar. Ama bir an evvel bütün bunların bitmesini ve sakin hayatlarına geri dönmeyi dört gözle bekliyorlar.

 

İşte efsaneler

Bugarach’ın “başka bir gerçeğe” açılan bir kapısı var. “Kıyamet günü”nde bu kapıdan geçenler yeni bir hayata başlayacak.


Bugarach Dağı ve altındaki büyük mağarada uzaylıların üssü var. Hatta “UFO’larını park edecekleri alan” bile mevcut. Kıyamet gelince uzaylılar buradan dünyalıları kurtaracak.


Ahit Sandığı Hazreti Musa’ya burada verildi.


İsa’nın bedeni bu tepenin altında huzura çekildi.


Önce Naziler, sonra da İsrail istihbarat servisi MOSSAD burada kazı yaptı.


Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından François Mitterand, bu dağın tepesine helikopterle indi.


Köyün kanlı mezhep savaşı yıllarında Katolik Kilisesi’nin “sapkın” ilan ettiği Katar mezhebi, burayı kutsal sayıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık