Ana Sayfa Gündem ŞİRKETLERLE PAZARLIK BAŞLIYOR...

ŞİRKETLERLE PAZARLIK BAŞLIYOR...

Rum Yönetimi’nin, 12’inci parseldeki Afrodit yatağının gelirlerinin dağıtılması konusunda, yataktan yararlanacak şirketlerle müzakere etmeye başlayacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2018 Perşembe 08:45
ŞİRKETLERLE PAZARLIK BAŞLIYOR...

Alithia, “12’nci Parselin Gelirlerine İlişkin Oran Mücadelesi” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi’nin 12’nci parselden faydalanacak şirketlerle, yataktan faydalanma sözleşmesine ilişkin olarak müzakerelere kısa zaman içerisinde başlayacağını yazdı. Rum Yönetimi’nin “Afrodit” yatağının gelirlerinin, şirkteler lehine yüzde 60 - yüzde 40 oranında dağıtılmasını kabul etmediğini yazan gazete, yatağın esas hissedarının yüzde 35 oranıyla Noble Energy, geriye kalan yüzde 65’in ise BG (Shell yan şirketi), Delek Drilling ve Avner Oil’e ait olduğunu anımsattı.


Gazete, “Afrodit” yatağının gelirlerinin, söz konusu sözleşmede Rum Yönetimi için yüzde 60, şirketler için ise yüzde 40 oranında olduğunu ancak Noble Energy’nin bu oranların ters olması yönünde teklifte bulunduğunu yazdı. Gazete, bu değişikliğin yapılması halinde Rum Yönetimi’nin gelirinin minimum olacağını kaydetti.Gazete, Rum Yönetimi’nin yüzde 50-50 oranlarını dahi kabul etmediğini de yazdı.
Gazete haberinde ayrıca Rum Yönetimi’nin, Noble ile yapacağı müzakerelerin, zaman açısından, Exxon Mobil Şirketi’nin, 10’uncu parselde yılın son üç ayında yapacağı ilk sondaj çalışmalarına denk geleceğine işaret ederek, bu iki olayın birbiriyle doğrudan bağlantılı olmadığını ancak uzun vadede, başka yatakların bulunması açısından önemli olduğu belirtildi.

Güney Kıbrıs ile Mısır’ın, Afrodit yatağındaki doğal gazın Mısır’daki terminale taşınmasını sağlayacak boru hattının döşenmesi konusunda anlaşma imzalamaya çok yakın olduğunu belirten gazete, 2 ülke arasındaki anlaşman bazı noktaları üzerinde nihai çalışmalar yapıldığını ve sonbaharda bunun imzalanmasının beklendiğini yazdı.


Enerji konuları danışmanı Charles Ellinas, Politis gazetesine yaptığı açıklamada, devlet olarak, “Afrodit” konsorsiyumuyla mevcut anlaşma temelinde Rum Yönetimi’nin hakkı olduğu gelirleri büyük ölçüde azaltacak yeni bir anlaşma için acele etmemeleri gerektiğini ifade etti.
Rum Yönetimi’nin, Noble ve “Afrodit” ortaklarıyla müzakerelere başlama niyetini yorumlayan Ellinas, hükümetin müzakerelere girmesinin, doğru ve mantıklı olduğunu çünkü Noble’ın önerisinin hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Exxon Mobil şirketinin, 10’uncu parselde yapacağı sondaj çalışmalarından da söz eden Ellinas, burada büyük bir yatak bulunması halinde, şirketin, Güney Kıbrıs’ta doğal gaz sıvılaştırma terminalini ileriye götürmesinin de büyük olasılık olduğunu belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“TEL-SEN SAMİMİYETEN UZAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık