Ana Sayfa Gündem Sivil toplum örgütleri:Borcu olanın elektriği kesilsin

Sivil toplum örgütleri:Borcu olanın elektriği kesilsin

Sivil toplum örgütleri, borcu olan tüm kurum ve kuruluşların da elektriğinin kesilmesi gerektiğini belirterek, EL-SEN’in eylemine destek verdi

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 09:48
Sivil toplum örgütleri:Borcu olanın elektriği kesilsin

Elektrik Müstahdemleri Sendikası’nın (EL-SEN), yüklü miktarda borcu olan ve hükümet tarafından korumaya alınan kurum ve kuruluşların elektriğini kesme eylemine, siivil toplum örgütlerinden ve sendikalardan destek geldi.


EL-SEN’in eylemine, KAMU-SEN Başkanı Mehmet Özkardaş, Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, TIP-İŞ Başkanı Erol Şeherlioğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları,Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ve Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada da destek verdi.

Oteller, büyük şirketler ile devletin kurum ve kuruluşlarının borçları artmaya devam ederken vatandaşın borcuna karşılık elektriklerinin kesilmesine tepki gösteren sivil toplum örgütleri, ülkede adaletsizlik olduğunu söyledi.


Dar gelirli vatandaş ve üreticinin borcuna karşılık gözünün yaşına bakılmadan elektriğinin kesilebildiğini ifade eden sivil toplum örgütü temsilcileri, ülkede eşitsizlik olduğunu ve birilerine müsamaha gösterildiğini vurguladı.

 

Özkardaş: Tahsilatı hükümet engelliyor


KAMU-SEN Başkanı Mehmet Özkardaş, hükümetin EL-SEN’in alacaklarını tahsil etmesine izin vermediğini ve yandaş kişilerin arkasında durduğunu söyledi.


Bu ülkede elektrik borcunu ödemeyen sermaye kesimi, kurum, kuruluş, belediye ve devlet kurumları olduğunu belirten Özkardaş, çok küçük borcu bulunan sade bir vatandaşın elektriğinin anında kesilebildiğini vurguladı.
“Zarar ediyor” denilerek Elektrik Kurumu’nun özele devredilmek istendiğini ifade eden Özkardaş, “AK-SA her yıl zarar gösteriyor ve bir kuruş vergi ödemiyor, ancak daha fazla garantili elektrik üretimi için teklif veriyor ve devlet de buna tamam diyor” dedi.Sarpten: Şiddetle katılıyoruz


Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Hasan Sarpten, kim olduğuna bakılmaksızın borcu olanın elektriğinin kesilmesi gerektiğini ve EL-SEN’in uygulamasına destek verdiklerini ifade etti. Sarpten, kurallar ve yasaların sadece vatandaşlar için değil herkes geçerli olması gerektiğini vurguladı.

Hasan Sarpten, devlet kurumları da dahil olmak üzere borcu olan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanması gerektiğini belirtti.

 

Şeherlioğlu: Adaletsizlik var


Kıbrıs Türk Hekimler Birliği (TIP-İŞ) Başkanı Erol Şeherlioğlu, emekli maaşı ve sosyal yardımla geçinen vatandaşın borcuna karşılık elektriği kesilebilirken, milyonlarca TL’lik borcu olan bazı kurum ve kuruluşların elektriğinin kesilmemesinin adaletsizlik olduğunu vurguladı.

Borcunu ödemeyenin sermaye kesimi olduğunu kaydeden Erol Şeherlioğlu, “Ülkede vergi, elektrik ve su borcunu ödemeyen kurumlar var, devletin giremediği kurumlar var, elektriklerini keserlerse şaşıracağım” dedi.

 

Naimoğluları: İnsanlar borcunu ödeyemiyor


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, borcu olan hayvancı ve fakir fukaranın elektriği kesilirken otellerin ve büyük işadamlarının elektriğinin kesilmediğini söyledi.


Hayvancının devletten alacağını alamadığı için borçlarını ödeyemediğini ifade eden Naimoğluları, “Ben birçok yeri gezip görüyorum, insanlar borçlu. Borcunu ödeyebilmek için hayvanlarını satmak zorunda kalıyor” dedi.


Naimoğluları, “Tarım bakanı olarak oteli korumaya alacaksın, böyle bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

 

Alioğlu: Herkes borcunu ödemeli


Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, eğer narenciye üreticisi alın teriyle üretim yapıp borcunu ödüyorsa, diğer kuruluşlar ve devlet çatısı altındaki kurumların da borçlarını zamanında ödemesi gerektiğini söyledi.


Alioğlu, “Benim üreticim bahçesini sulamak için kullandığı elektriğin borcunu ödemezse borcu ne olursa olsun elektriği kesiliyor. Turizme uygulanan opsiyonlar bize uygulanmıyor, onların ne ayrıcalıkları var?” diye konuştu. Ali Alioğlu, bu ülkede yaşayan herkesin borcunu ödemesi gerektiğini belirterek, ahbap çavuş ilişkisiyle veya sırtını birilerine dayayarak bir yere varılamayacağını belirtti.


Doğrudan gelir desteği, akaryakıt desteği ve Cypfruvex’e ürün veren üreticiye 35 TL ton başına verilmesi planlanan teşviklerin halen verilmediğini vurgulayan Alioğlu, narenciyeciye ayrılan paranın kamu borçlarına karşılık kullanıldığını söyledi.

 

Yeşilada: Borcu varsa ödeyecek


Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, gösterilen müsamahalar neticesinde ülkenin bu hale düştüğünü söyledi. Yeşilada, “Kimse kanunların üzerinde değildir, borcu varsa ödeyecek” dedi.


Üç kuruş borcu olan üreticinin gözünün yaşına bakılmadan elektriğinin kesildiğini ifade eden Yeşilada, “Ben bahçemi sularken elektriğim kesilse ne yaparım? Üreticinin elektriği kesilir, bunlara böyle alıştırıldı” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GAZETECİLER CASİNOLARDAN HARAÇ PEŞİNE DÜŞTÜ!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık