Ana Sayfa Yurt Siyasete alet olmayın

Siyasete alet olmayın

Lefkoşa’nın durumuna çok üzüldüğünü ve sorumluların istifa etmesi gerektiğini söyleyen eski başkan Şemi Bora, çalışanlara da bir mesaj gönderdi.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 16:53
Siyasete alet olmayın

Lefkoşa’da haklarını alamadıkları gerekçesi ile belediye çalışanlarının başlattığı grev bir ayı aşarken, Kaymakamlık biriken çöpleri kendi imkânları ile toplamaya çalışıyor. Bu çalışmalar sırasında sağlıklı bir şekilde toplanmayan çöpler etrafa saçılıyor, bazı bölgelerde ise çöpler olduğu gibi kalıyor. Biriken çöplerde toplanan sinekler vatandaşın sağlığını tehdit ederken, kokular dayanılmaz bir hal alıyor. Sadece çöp sorunu değil, lağım kokuları da Lefkoşa halkını bezdirmiş durumda. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Kıb-Tek’e borcundan dolayı aylardır halkın uğrak yeri olan parkların elektrikleri kesik durumda. Her ay binlerce lira tutarında su, elektrik aydınlatma parası ödeyen Lefkoşa halkı, ne ödediğinin karşılığını alıyor ne de sorunlarına çare bulan biri çıkıyor.Star Kıbrıs’a konuşan Lefkoşa eski Belediye Başkanı Şemi Bora, halktan su, aydınlatma, çöp hizmetlerinden alınan muazzam bir paranın belediye kasasına girdiğini belirterek, “Açık ve net bir şekilde görülüyor ki halk verdiği paranın karşılığını hizmet olarak geri alamıyor” dedi. Lefkoşa halkının yaşadıklarını hak etmediğini ifade eden Bora, bunun sorumlusu istifa etmelidir” şeklinde konuştu. Çöp, sinekler ve lağım kokusunun yanı sıra parkların ışıksız kalmasından yakınan Kuğulu Park işletmecisi Mevlüt Avcı ise, Belediyenin Kıb-Tek’e olan elektrik borundan dolayı kesinti olduğunu söyledi. Avcı,“Madem borçtan dolayı kesinti oluyorsa devlete trilyonlarca elektrik borcu olan büyük otellerin elektriği neden kesilmiyor. Neden faturasını ödeyen, vergisini veren halk her şeyin bedelini ödüyor” dedi.BORA, BAŞKENTİN HALİ BENİ ÜZÜYOR: Başkent Lefkoşa’nın bugün içinde bulunduğu durumu üzülerek izlediğini söyleyen Şemi Bora, “Hem vatandaş olarak hem de eski bir belediye başkanı olarak yaşananlara çok üzülüyorum. Vatandaş olarak yaşadığımız çevrenin çöplerle dolması, sinekler, özellikle geceleri daha da bastıran lağım kokuları beni son derece rahatsız ediyor. Eski bir belediye başkanı olarak baktığımda ise yıllarca emek verdiğim bir kurumun bu hale gelmesi beni derinden etkiliyor” dedi. Bora, belediyelerin he dönemde zorluklarla karşılaşabileceğini, ama zorlukların belli bir plan ve programla rahatlıkla aşılabileceğini ifade etti. Bora, “Günü gününde ödemeler yapılırsa, çalışanların sosyal hakları zamanında sağlanırsa o zaman sorunlar oluşmaz” şeklinde konuştu.
ÇALIŞANLAR HAKLI AMA SİYASETE MEZE OLMAMALI: Belediye Başkanlığı döneminde 280 personel ile çalıştığını söyleyen Bora, başkanlıktan ayrıldığı dönemde ise kasada 1 trilyon bıraktığını, belediyenin hiçbir kuruma borcunun olmadığını ifade etti. Bugünkü duruma bakıldığında belediye çalışanlarının maaşlarını alamaması, sosyal haklarının yatırılmamasının son derece vahim olduğunu dile getiren Bora, “Lefkoşa bu duruma gelmemeliydi. Aslında baktığımız zaman çözümlerin çok daha kolay olacağı zamanı geçirdik. Daha az sancılı olarak bu sorunlar aşılabilirdi. Çalışanlar haklı olarak görevlerini yerine getirmiyor. Burada önemli olan belediye çalışanlarının siyasete meze olmamasıdır. Konular birbirine geçmeye başladı” dedi.
BÜYÜK PARA, KÜÇÜK İŞ: Görevi döneminde Lefkoşa’daki her haneye su, aydınlatma, çöp hizmetleri için ayda 15 TL fatura gönderildiğini söyleyen Bora, “O dönem ile şimdi arasında dağlar kadar fark var.Şimdi faturalar oldukça kabarık, halktan belediye kasasına muazzam bir para giriyor. Belediyenin son yıllarda halktan topladığı para benim döneminde toplanan paranın 10 katı. Ancak açık ve net bir şekilde görülüyor ki halk verdiği paranın karşılığını hizmet olarak geri alamıyor” şeklinde ifade kullandı.

BEN OLSAYDIM BU HALE GELMEZDİ: Lefkoşa’nın bu durumu karşısında siz olsaydınız ne yapardınız? Sorusuna yanıt veren Bora şunları söyledi: “Ben olsaydım bu günkü duruma gelinmezdi. Ancak Cemal Bulutoğluları ne yapmalı diye sorarsanız bana göre istifa etmeli. Şahsı ile ilgili bir problemim yok, Lefkoşa’nın bu duruma gelmesi belediyenin başında olan kişinin sorumluluğudur. Halkın gösterdiği tepkiler ortada, bunların sorumlusunun istifa etmemesi garip bir durum.”
SİYASİLER TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA BASKI YAPAR: Cemal Bulutoğluları’nın “Siyasiler personel almam için bana baskı yaptı” açıklamasına atıfta bulunan Bora, “Bizim dönemimizde 280 olan personel sayısı şuanda bini bulmuş durumda.Cemal başkan siyasilerin kendisine baskı yaptığını, bu nedenle fazla istihdam yaptığını açıkladı. Belediye başkanlığı yaptığım dönemlerde siyasiler, istihdam yapmam için bana da baskı yaptı. Ayrıca her belediye başkanı bu tür baskılara maruz kalır.O nedenle bütçeyi düşünmeden baskı yüzünden istihdam yapmak doğru değil” dedi.


HALK SUÇU KENDİNDE DE ARAMALI: Bora, Lefkoşa’daki sorunların 2007 yılında başladığını belirterek, “Bu sorunlar 2012 yılının sorunu değil.Sorunlar 2007 yılında başladı. Yani Cemal Bulutoğluları başkan olduktan 1 yıl sonra sorunlar ortaya çıktı.O tarihten beri çalışanlar maaşlarını düzgün alamadı ve sosyal hakları yatırılmamaya başlandı.Buna rağmen 2010 yılı seçimlerinde halk yeniden Cemal Başkanı seçti.Halkın birazda kendisinde suç araması gerekir.Kim benim çocuğumu işe alır diye değil,bu kenti kim iyi yönetir diye bakmalıydı” şeklinde konuştu.

 


PARKLARIN IŞIĞI SÖNDÜ. Kimileri lağım kokusu ve çöplerden dert yanarken, bazıları da özellikle yaz aylarında halkın uğrak yerlerinden biri olan parkların ışıksız kalmasından yakınıyor. Kuğulu Park’ın işletmecisi Mevlüt Avcı,6 aydır parkın ışıklarının yanmadığını söyledi. Avcı, birçok kişi ailecek parka gelip çay içmeyi tercih ediyor. Özelikle pahalı yelere gitmeye bütçesi yetmeyen kişiler parkta vakit geçirmeyi tercih ediyor. Ne yazıkki 6 aydır Kuğulu Park’ın ışıkları yanmıyor.Sadece Kuğulu Park değil,Lefkoşa’daki tüm parklar karanlığa mahkûm edilmiş durumda.Vatandaş her ay aydınlatma parası adı altında para ödüyor” dedi.AVCI, “HERŞEYİN BEDELİ HALKA”: Belediyenin Kıb-Tek’e olan elektrik borundan dolayı kesinti olduğunu belirten Avcı, “Madem borçtan dolayı kesinti oluyorsa devlete trilyonlarcaelektrik borcu olan büyük otellerin elektriği neden kesilmiyor. Neden faturasını ödeyen, vergisini veren halk her şeyin bedelini ödüyor” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık