Ana Sayfa Sağlık Siz de umut olabilirsiniz!

Siz de umut olabilirsiniz!

Lapta halkı, lösemi hastası Bengü ve Esra’ya donör olabilmek için kan örneği verdi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:28
Siz de umut olabilirsiniz!

Ziya NASIFOĞLU

 

Yaşamlarını Londra’da sürdüren lösemi hastası Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail’e uygun ilik bulmak için dün Lapta’da “Bengü ve Esra’ya umut olabilirsin” sloganıyla kan bağışı yapıldı.


Lapta Belediyesi ve Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen kan kampanyası 09.00-15.00 saatleri arasında Lapta Sağlık Ocağı’nda gerçekleşti.


Alsancak ile Lapta Belediyesi çalışanlarının yanı sıra civar köylerde yaşayan vatandaşlar da kampanyaya büyük ilgi gösterdi.

 

İki kişi daha ilik bekliyor

 

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Koordinatörü Gediz İnan, kampanyanın düzenlenmesi için kendilerini davet eden Lapta Belediyesi yetkililerine teşekkür ederek, bu duyarlılığı diğer belediyelerin de göstermesini istedi. İnan ayrıca kamu, özel kurum ve kuruluşlara da açık olduklarını ifade etti.


Gediz İnan, KKTC vatandaşı, 18-45 yaş arası sağlıklı olan herkesin donör olabileceğini belirterek, ilik verenlerin sanılanın aksine 6 ay sonra yeniden ilik verebilecek duruma geldiğine dikkat çekti.


İnan, “Donör olma gönüllülük esasına dayanır. Bugün kan verenlerden ileride ilik istenebilir. O nedenle gerçekten ilik verebilecek kişiler bu kampanyaya katılmalı” dedi.


Begüm ve Esra için toplanan kan örnekleri Güney Kıbrıs’taki yerel ilik havuzuna kayıt edildikten sonra Dünya İlik Havuzu ile bağlantıya geçilecek. Bugüne kadar 38 Kıbrıslı Türk donör, dünyanın birçok ülkesinde yaşayan lösemi hastalarına ilik verdi. Esra Şen ve Bengü Shail dışında iki Kıbrıslı Türk’ün daha ilik nakli beklediği belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

BAŞHEKİM DİZDARLI’DAN ÇAĞRI...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık