Ana Sayfa Siyaset Soçi 2014 katılımcı rekoru kırdı

Soçi 2014 katılımcı rekoru kırdı

22. Kış Olimpiyat Oyunları, 88 ülkeden bin 160'ı kadın 2 bin 870 sporcunun katılımıyla kış oyunları tarihinin en geniş katılımlı organizasyonu oldu.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:04
Soçi 2014 katılımcı rekoru kırdı

Rusya'nın Soçi kentinde, kış oyunları tarihinin en geniş katılımlı organizasyonunu gerçekleştirildi.

Soçi öncesinde en yüksek sporcu sayısına 2010'da 2 bin 566 sporcu ile Vancouver'da ulaşılmış, Kanada'nın ev sahibi olduğu organizasyon, kadınlarda tarihin en geniş katılımlı, erkeklerde ise en geniş 2. katılımlı olimpiyat olarak kayıtlara geçmişti.

Soçi 2014 organizasyonun resmi internet sitesinde yer alan son bilgiye göre, oyunlara 88 ülkeden bin 710'u erkek, bin 160'ü kadın olmak üzere 2 bin 870 sporcu katıldı. 

Soçi 2014 İletişim Komitesi Başkanı Kosterina ise oyunların bitmesine iki gün kala yaptığı açıklamada toplam 1 milyon 106 bin bilet satıldığını açıkladı. 

Oyunlar süresince her gün 11 bine yakın gönüllü organizasyonda görev yaptı.

Güvenlik endişeleri boşa çıktı

Toplam 51 milyar dolara yaklaşan bütçesiyle en pahalı olimpiyat olarak tarihe geçen Soçi 2014 öncesi en çok konuşulan konu, birçok ülkenin terör tehdidi alması nedeniyle güvenlikti. Endişelerle başlayan oyunlarda uygulanan üst düzey tedbirlerin ardından herhangi bir olay yaşanmadı. 

"Kırmızı Alarm" verilen Soçi ve çevresinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla bir ay önceden uygulamalar başladı. Rusya'nın diğer kentlerinden getirilen takviye polislerle beraber, olimpiyat süresince 37 bin kişi güvenliği sağladı. 

Soçi Olimpiyatları Organizasyonu Başkanı Dmitry Chernyshenko'nun "Kent şu an gezegendeki en iyi korunan nokta" sözlerle güvence verdiği oyunlar, sıkıntı yaşanmadan sona erdi. 

Otellerle ilgili şikayetler

Organizasyonun ilk günlerinde, ilk kez misafir ağırlayan otellerle ilgili şikayetler gelmeye başladı. 

Olimpiyat süresince sporcuların, idarecilerin ve basın mensuplarının konaklayacağı otellerin büyük bölümünün yeni ve acele yapılmış olması, beraberinde bir takım eksiklikleri de getirdi. 

Otellerdeki kötü şartlar, su sorunu gibi sıkıntılar şikayet konusu olurken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Teknik Direktörü Gilbert Felli, kapanışa üç gün kala "bazı otellerin oyunlara kadar yetişemeyeceğini öngöremedikleri" itirafında bulundu.

Konaklamayla ilgili yapılan çok sayıda şikayetin ardından, ABD'li kızakçı Kate Hansen'in otelin koridorunda gördüğünü ifade ederek internet üzerinden paylaştığı bir kurda ait video görüntüsünün inandırıcılığı da yüksek oldu. Daha sonra olayın bir şaka olduğu ortaya çıktı. 

Bahar havasında kış olimpiyatı

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılışının ardından hava sıcaklığının gittikçe yükselmesi Soçi'de olimpiyat alanlarında adeta bahar havası yaşattı. 

Rusya'nın Karadeniz kenarındaki tatil bölgelerinden birisi olan Soçi'nin ev sahipliği yaptığı oyunlar süresince hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Dağ bölgesindeki yarışma alanlarında  yağış genelde yağmur şeklinde olurken, sadece iki gün kar yağışı görüldü. Sıcaklık nedeniyle pistler yapay karla desteklendi. 

Ukrayna'daki olaylar oyunlara yansıdı

Ukrayna'da göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda insanın ölmesi, kış oyunlarında mücadele eden Ukraynalı sporcuları etkiledi. 

Yaşanan çatışmaları protesto etmek için Ukraynalı sporcuların bazıları ülkesine dönerken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de bu sporculara destek verdiğini açıkladı. 

Ukrayna 24'ü kadın 43 sporcuyla oyunlara katılmıştı.

Son günlerde doping konuşuldu

Soçi 2014'te oyunların son haftasına girilirken doping konusu gündemi işgal etti.

Oyunların yarı bölümünde düzen basın toplantısında IOC Tıp Direktörü Dr. Richard Budgett'ın, yapılması gereken 2 bin 453 testten bin 799'unu tamamladıklarını ve pozitif sonuca rastlamadıklarını açıklamasından bir süre sonra doping haberleri gelmeye başladı.

Organizasyonun resmi açıklamasında, adı belirtilmeyen Alman bir sporcunun ardından Ukraynalı sporcu Marina Lisogor'un doping testlerinde pozitif bulgulara rastlandığı ifade edildi.

Evli çift aynı branşta madalya kazandı

Rus Alena Zavarzina ile evlendikten sonra 2012'de eşinin ülkesini seçen ve Rusya adına yarışmaya başlayan ABD'li Vic Wild, snowboard erkekler paralel büyük slalom ve paralel slalomda olmak üzere 2 altın madalya kazandı. 

Zavarzina ise kadınlar paralel büyük slalomda bronz madalya elde etti. 

Olimpiyat Parkı F1'e ev sahipliği yapacak

Kış Olimpiyat Oyunları'nın gerçekleştirildiği Soçi, 10-12 Ekim tarihlerinde de Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak. 

Soçi Olimpiyat Parkı, kış oyunları hazırlıkları yapılırken F1'in 16. ayağını oluşturan Rusya Grand Prix'si de düşünülerek dizayn edildi. Kış oyunlarında olimpiyat sporcularının mücadelelerine ev sahipliği yapan parkta ekim ayında dünyanın ünlü pilotları yarışacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık