Ana Sayfa Yurt Son 1 yılda 5 defa soyulan okulumuz

Son 1 yılda 5 defa soyulan okulumuz

Son bir yılda beş kez soyulan Geçitkale İlkokulu binası tehlike saçıyor.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 10:37
Son 1 yılda 5 defa soyulan okulumuz

Sedef BOŞNAK


Geçitkale İlkokulu’nun emektar binası, tek kelimeyle dökülüyor.


Son bir yılda beş kez hırsızlar tarafından açılan Geçitkale İlkokulu’nda gerek öğrenciler, gerekse öğretmenler huzursuz. Okulda yaşanan kriminal olayların yanı sıra binanın her an  “Yıkılma tehlikesi” ile karşı karşıya bulunması, huzursuzluğu daha da artırıyor.


Okuldaki ikinci sınıfların öğrenim gördüğü sınıf, kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından anahtarla açılarak, öğrencilerin biriktirdiği kumbaradaki fotokopi için toplanan 20 TL çalındı.


Okulda gece bekçisi ve güvenlik kamerası bulunmadığından, bina, avlu ve sınıflar davetsiz misafirlerin(!) ilgi odağı oldu.


Okulu sık sık ziyaret eden bu davetsiz misafirler(!), okuldaki saksıları kırıp döküyor, sınıfları açarak öğretmenlerin ders kitaplarını çalıyor, duvarlara boylarla çirkin yazılar yazılıyor.Yıkılabilir!

 

1974 yılından kalma okula, yıllardır tek bir çivi dahi çakılmadı…


Emektar okul binası adeta faciaya davetiye çıkartıyor.


Her an yıkılma tehlikesi bulunan okul binasında, 4 ile 11 yaş arasındaki 145 öğrenci öğrenim görürken, yetkililer, üzerine düşen görevi yapmıyor.


Binayı ayakta tutan temeller çatladı, tavan yer yer çökmüş durumda. Kış aylarında koridor ve sınıflar yağmur suyuyla dolup taşıyor.


Elektrik hattı yenilenmeyi bekliyor. Yer seramikleri yerlerinden fırlamış...


Kısacası, okul binası “İçler acısı” durumda. Tüm bu eksikliklerin yanı sıra, okulun bir branş öğretmeni dahi yok.

 

“İlgi istiyoruz”

 

Geçitkale İlkokulu’nda 5 yıldır görev yapan okul müdürü Mehmet Gürçimen, okul binasının büyük tehlike arz ettiğine vurgu yaparak, yetkililerin, okula gerekli ilgiyi göstermediğini anlattı.


Müdür Mehmet Gürçimen, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na defalarca yazılı ve sözlü olarak sıkıntılarını aktardıklarını, ancak ilgililerin sorunların çözümü için hiçbir adım atmadığından yakındı.


Mehmet Gürçimen, “Okul ciddi bir tamirattan geçirilmeli. Bıktık artık. Sesimizi duyan yok. Kış aylarında çok zorluk çekiyoruz. Yağmur dursa bile sınıflarda durmuyor. Okul tavanı berbat. Sınıflar, yağmurdan göl oluyor. Tavanı tutan tahtalar aşağıya sarkıyor. Allah korusun birinin başına düşecek. Tamir etmek için neyi bekliyorlar? Birinin hastanelik olmasını mı?” diye isyan etti.


Sorunlarının acilen çözümlenmesi gerektiğini anlatan Mehmet Gürçimen, genel olarak bakıma ihtiyaç duyulan okul binasını koruyabilmek için bakanlığın okula bir de bekçi atamasını istedi.

 

Çok eksik var

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nda (KTÖS) Yürütme Kurulu üyesi olan öğretmenlerden Mustafa Baybora, okulun birçok eksiği olduğuna dikkat çekerek, bakanlığın, sorunların çözümü için gerekli adımı atmadığını kaydetti.


Okulda bir bekçi olması gerektiğini belirten Mustafa Baybora, “Okullara kurulan güvenlik kameraları çözüm değil. Yalnızca caydırıcıdır. Bizim okulumuz hırsızlar tarafından sık sık zarar görüyor. Okul binası dökülüyor, ilgilenen yok” dedi.


Okulda su saati olmadığını, buna karşın su faturasının her ay yüklü miktarda geldiğini ifade eden Mustafa Baybora,  “Ödenmeyen su faturaları nedeniyle belediye tarafından toplanan emlak vergilerinin yüzde 15’i okula verilmiyor. Öğrenciler, eğitimi ilkel koşullarda alıyor. Her sınıfta 22-23 öğrenci var. Sınıf sayımız yeterli ancak, bina çağ dışı kalmış” şeklinde konuştu ve bakanlıktan ilgi beklediklerini dile getirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık