Ana Sayfa Gündem Sorunlara sahip çıktık

Sorunlara sahip çıktık

Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği çalışmalarına başkan Eriş Çoban ile devam edecek

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 09:14
Sorunlara sahip çıktık

Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği 6. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa yeniden Eriş Çoban getirildi.


Genel kurulda, as başkan Hamit Taşkent Tosun, sekreter Halil Çorba, mali sekreter Kirata Kasaboğlu olurken, faal üyeliğe Gürkan Yenmez, Osman Serin, Fuat Aktaş, Rasim Taş ve Maksut Ayna seçildi.


KK Arıcılar Birliği Başkanı Eriş Çoban genel kurul da yaptığı konuşmada, Arıcılar Birliği ve sektör hakkında bilgi verdi.
Çoban, “Üç yıl önce devraldığımız Arıcılar Birliği’nin kapısına kilit vurulmuştu.  Arıcıya hizmet veremeyen birliğimiz şu an arıcılarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak durumdadır” dedi.


Arıcılar Birliği’ne kurumsal yapı kazandırdıklarını belirten Çoban, şeffaf yapısı ile arıcılara sahip çıkarak, destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Çoban, KK Arıcılar Birliği olarak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ve Hayvancılık Dairesi Müdürü Akay İnce ile görüşerek arıcılık sektöründe bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma ile bütün adadaki arıların kayıt altına alındığını ve bu işlemin sektörün önünün açılması açısından dev bir adım olduğunu vurguladı.


Çoban, Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği’nin dünya Arıcılar Birliği’ne üyelik sürecinin de tamamlanacağını söyleyerek, 3 yıl süresince dayanışma içerisinde çalıştığı kişilere, Başbakan İrsen Küçük’e, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakan Ali Çetin Amcaoğlu’na teşekkür etti.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da, 2014 yılında Türkiye’den KKTC’ye gelecek su projesi kapsamında Türkiye Tarım Bakanı ile sürekli istişare ettiklerini, KKTC’de arıcılığın geliştirilmesi için bal ormanlarının oluşturulmasında çalışma başlattıklarını belirtti.


Amcaoğlu çeşitli bölgelerde istasyonlar kurulduğunu, KK Arıcılar Birliği ile istişare edip bal ve polen açısından zengin fidanları bu istasyonlarda üretip tüm adaya ekileceğinin müjdesini verdi.


Bu sayede arıcılığın ülkede daha fazla yaygınlaşarak istenilen düzeyde üretimin yapılabilmesi noktasında önemli bir adım olduğunun altını çizen Amcaoğlu, üç yıl içerisinde arıcılık sektörünün gözle görülür bir şekilde büyüdüğünü kaydederek, burada birliğin üstlendiği misyonun tartışma kabul etmediğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LOKMACI'DA YAKALANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık