Ana Sayfa Yurt Sosyal yara haline geldi

Sosyal yara haline geldi

Tatar, faiz yasası ve mazbatalar konusunda çözüm için toplantı yaptı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:06
Sosyal yara haline geldi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, mazbatalara çare bulunması için yasa hazırlık çalışmaları çerçevesinde ilgili taraflarla toplantı yaptı.


Toplantıya UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer ile bazı bürokratlar ile faiz mağdurları temsilcileri katıldı.


Toplantı sonrasında konuşan Maliye Bakanı Ersin Tatar “Başsavcılıktan, Meclis hukukçusuna, cezaevinden faiz mağdurları temsilcilerine ve Başbakanlık müsteşarı da toplantıya katıldı. En etkin isimlerin bulunduğu toplantıda çeşitli sıkıntılar ele alınmıştır” dedi. Toplantıda ülkede sosyal yara haline gelen konuların değerlendirildiğini kaydeden Tatar, Meclis Komitesi’ne sunulmak üzere yasa çalışması yapılmakta olduğunu söyledi.


Borçlular ve mazbata sahiplerinin sıkıntı içinde olduklarını vurgulayan Tatar, “Bir an önce bu meselelerde adım atılması gerektiğine inanıyorum” ifadesini kullandı. Tatar şöyle devam etti:


“Ne kadar da alacaklıların haklarını korumak durumunda olsak da bin, 2 bin, 3 bin, 4 bin TL için insanların hapse atılması ve orda aylarca kalması hiçbir insan değerine uymaz diye düşünüyorum. Önümde bir liste var. Bir arkadaşımız 10 bin TL için 10 aydır hapiste yatıyor. Bu büyük bir sıkıntı, sosyal yaradır. Tabi ki parası varsa ödeyecek, ancak adamın ekonomik durumu değişmişse ve ödeme gücü kalmamışsa ne yapılmalıdır diye sorgulanmalı önce.”


UBP Milletvekili Mehmet Tancer ise mazbata mağdurlarıyla ilgili konuların, Sivil Toplum Örgütleri ve Faiz Mağdurları Derneği başkan ve asbaşkanı ile tartışıldığını ve yararlı bir toplantı olduğunu belirtti.


Tancer, “İleriye yönelik faiz yasası ana hatları konuşuldu. Faizin kısıtlanması, faizin günlük enflasyona göre ayarlanıp KKTC Merkez Bankası reeskont faizine göre şekil alması ve ana paranın bin katı, 10 bin katı olmasını engelleyici ve sınırlandırılması konusu tartışıldı. Herkesin verdiği ipotek kadar sınırlı tutulması, icranın da süreye bağlanması ve ipoteklerin nakde çevrilmesinin süratlendirilmesi ve süreye bağlanması, iş bu yasalara uymamanın da cezai müeyyideye bağlanmasında genel olarak hemfikir olundu” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık