Ana Sayfa Dünya Sosyetenin yeni trendi: Siyah tavuk

Sosyetenin yeni trendi: Siyah tavuk

Bünyesindeki melanin problemi nedeniyle tamamen siyah renkte olan “Ayam Cemani” cinsi tavuk, son dönemde jet sosyete tarafından kabul görüyor.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2017 Salı 11:51
Sosyetenin yeni trendi: Siyah tavuk

Endonezya’da yetişen ve baştan aşağı siyah olan tavuk, yetiştiği bölgede şans ve uğur getiren bir inanışa sebep oluyor. Ayam Cinsi denilen tavuklar, hem rengi ile hem de beraberinde getirdiği inanış ile birlikte bütün dünyanın ilgisini çekmeye başladı. Renk değişiminin genetik bir mutasyon sonucu tüylerinin ve iç organlarının tamamen siyah olduğu bilinen bu tavukların kanı, normal tavuklar ile aynı renkte oluyor.

BÜYÜLÜ BİR GÖRÜNTÜYE SAHİP

Amerika’daki bir tavuk yetiştiricisi Paul Bradshaw, siyah tavukların görüntü itibari ile çok dikkat çekip değer gördüğünü, güneş ışığının da etkisiyle mor ve yeşil arası bir etki sağladığını, bunun büyülü bir görüntü olduğunu söyledi.

HİÇBİR ZARARI YOK

Bilimsel açıklamalara göre de siyahlığın sebebi tamamen Asya’da ortaya çıkan, gün geçtikçe Avrupa’ya doğru ilerleyen bir gen mutasyonu olarak biliniyor. Siyah tavukların, normal bir tavuğa göre 10 kat daha fazla melanin üretimi yaptığı düşünülüyor. Bilimsel adı “Fibromelanos” olarak bilinen bu genetik durumun, fiziksel veya tat olarak insan bünyesine herhangi bir zarar vermeceğini söyleyen bilim adamları, insanlara bu ürünü rahatlıkla tavsiye ediyor. Ortalama olarak tavukları 2,5 kilo, horozlar ise 3 kilo olarak değişen Ayam Cemani tavukları, dünya çapında jet sosyete tarafından büyük bir ilgi görüyor. Restorantlarda yavaş yavaş kendine yer bulan bu tavuklar, ilerleyen günlerde Türkiye’ye de geleceği düşünülüyor. Restorantlardaki yaklaşık fiyatları 150 ila 200 dolar arasında değişiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık