Ana Sayfa Siyaset Soyer: "Birçok kişi Kartal'dan borç para alıyor"

Soyer: "Birçok kişi Kartal'dan borç para alıyor"

Vergi reformunu Şirketler Yasası kapsamında yapılacak değişikliklerle de ele almak gerektiğini kaydeden Soyer, Mağusa’da birçok kişinin “kartal” diye tanınan bir kişiden borç aldığını, bunun tamamen kayıt dışı olduğunu anlattı

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:29
Soyer:

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, yeni bir ekonomik programın gündeme geldiği bir dönemde Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın bütçe çalışmalarına daha çok katılmasını beklediğini söyledi.

 

Meclis’in bütçe maratonunda son kalem olarak ele alınan Maliye Bakanlığı bütçesi üzerinde söz alan Soyer, Başbakanlık bütçesi görüşülürken bazı milletvekillerinin oturuma katılmamasının ilk kez yaşanan bir olay olduğunu, bunun UBP’nin iç disiplininin bozulması yanında kurumsal varlığa zarar verdiğini kaydetti.

 

2013’te Maliye Bakanlığı’nın sübvansiye uygulanan elektrik tarifelerinden kaynaklanan farkı KIB-TEK’e ödemesini isteyen Ferdi Sabit Soyer, kurumun mali disiplininin oturması ve yakıt alımı için borçlanma yükünün azalması için bunun şart olduğunu vurguladı.

 

Soyer, “Maliye Bakanlığı’nın ‘bana ne’ demeden duyarlılık göstermesini bekliyorum” dedi.

 

VERGİ REFORMU


Ferdi Sabit Soyer, vergi usul ve yasalarında köklü reformlar gerektiğini de belirterek, kayıt dışılığı önlemek için oranların makul, anlaşılabilir ve denetlenebilir şekilde şekillendirilmesinde yarar olduğunu söyledi.

 

“KARTAL”


Vergi reformunu Şirketler Yasası kapsamında yapılacak değişikliklerle de ele almak gerektiğini kaydeden CTP  Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Mağusa’da birçok kişinin “kartal” diye tanınan bir kişiden borç aldığını, bunun tamamen kayıt dışı olduğunu anlattı.

 

Soyer, bankacılık ve kredi sistemleri güçlendirilerek, bu gibi borç para konusunun ele alınması gerektiğini belirterek, bankacılık sistemi dışına çıkan bu uygulamaların önüne geçilmesinin şart olduğunu söyledi.

 

KREDİ TEMİNAT FONU KAYNAĞI ARTIRILMALI


Hukuk metotları dışında tahsilat yapan bu gibi kişilerin, demokratik ve hukuk devleti temellerini de sarstığını; bu konunun gündemin ön sıralarında yer alması gerektiğini vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, Merkez Bankası’nın kredi teminat fonundaki kaynağın artırılmasını önerdi.

 

Tahsili gecikmiş alacakların ait olduğu şirketlerin iyi bir teknikle incelenmesi gerektiğini vurgulayan Soyer, kriz aşamasında özel sektörü geliştirmek için iddialarda bulunulurken, ekonomik krizin yarattığı kırılmaların özel sektörde yarattığı ciddi erozyon önlenemezse özel sektörün hiçbir şekilde güçlendirilemeyeceğini anlattı.

 

Ticaret ve Sanayi odalarının, Bankalar Birliği’nin bu konuya öncü olmasını isteyen Ferdi Sabit Soyer, ekonomik programda yüzde 4 enflasyon öngörüldüğünü ancak bunun gerçekçi olmadığını belirtti. Soyer, “Sayın Tatar bu potin size dardır” dedi.

 

Merkez Bankası’nın, Maliye ve Ekonomi bakanlıklarının çok ciddi koordinasyon içinde olması gerektiğini belirten Soyer, 2013’ün mutlu ve iyi geçmesini; acı olaylar yaşanmamasını diledi.

 

“Ekonomi güzel olacak diye bir temennide bulunamam; mühim olan çökmesin” diyen Soyer, Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere ücretsiz sağlık hizmetine son verilmesi için sunulan tasarıya çok üzüldüğünü; öte yandan Türkiye medyasında memurlar botoks yaptırıyor diye haberler yer aldığını kaydetti.

 

Soyer, “Toplumsal olarak hedefimiz ne birinin himmetine, ne birinin nimetine muhtaç olmayalım. Kimseyle hatırbent olmadan, kendi cari geliriyle giderini karşılama hedefi tartışılmalıdır. Ama ikide bir bize birinin verdiği ihsanın tartışma konusu haline getirilmesi kabul edilemez” dedi.

 

Soyer’den sonra ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı söz aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

EROĞLU , TAŞKINKÖY VE GÖÇMENKÖY’Ü ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık