Ana Sayfa Siyaset Soyer: "Güney'deki ekonomik kriz istismar edilmemeli"

Soyer: "Güney'deki ekonomik kriz istismar edilmemeli"

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs adası stratejik konumu nedeniyle dış dünyadaki gelişmelerden etkilendiğini söyledi. Soyer, Avrupa Birliği sürecini buna örnek olarak gösterdi.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2013 Pazartesi 21:21
Soyer:

Soyer, Kıbrıslı Türklerin, müzakerelerde aktör ve faktör olmadığı bir döneme girildiğini, inisiyatifi Türkiye’ye bırakan bir konumda olunduğunu iddia etti.

 

Kıbrıslı Türklerin siyasi liderliğinin ve politikalarının öne çıkılması gerektiğini vurgulayan Soyer, son dönemde Türkiyeli bakanların Kıbrıs sorununa ilişkin konularda görüş bildirdiğini söyledi.

 

Soyer, Cumhurbaşkanlığı’nın Kıbrıs sorununda değil muhalefet ile hükümet ile bile birlikte çalışmadığını, bunun Kıbrıslı Türkleri edilgen bir konuma soktuğunu iddia etti.

 

Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun doğalgaz konusundaki açıklamalarının Kıbrıs Türklerin hak  iddialarını zayıflattığını, bu hakkından kolaylıkla vazgeçebileceğini izlenimi yarattığını iddia etti.

 

Soyer, Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizi de değerlendirerek, bunun istismar edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Avrupa Güvenlik İşbirliği Anlaşması konusunun yeni bir unsur olduğunu söyleyen Soyer, tüm dünyada kavganın enerji kaynaklarının paylaşılması üzerine olduğunu, güvenlik konusunun büyük önem arz ettiğini kaydetti.

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Kürt sorununda ezberi bozan, yeni fikirleri temel alan bir şekilde adımlar attığını söyleyen Soyer, Türkiye’de silahların sustuğu, barış ve demokrasiye dönük bir sürece girildiğini kaydetti.

 

Kıbrıs’ta da yeni fikirlerin ortaya çıkacağı, ezberlerin bozulacağı adımlar atılması gerektiğini söyleyen Soyer, “Eskinin acısını göz ardı etmeden yeniyi kurma zamanıdır” dedi.

 

Lefkoşa Türk Belediyesi seçim sürecinde yaşananlara değinen Soyer, seçim sonrasında katılım oranının tartışılmaya başlandığını söyledi. Soyer, “Seçime katılım oranı yüzde 58 oldu. 2010 yılında katılım yüzde 60’tı. O zaman katılım sorun olmadı da CTP kazandığında mı problem oldu” diye sordu.

 

Ferdi Sabit Soyer, seçime katılım oranının düşüklüğüne de değinerek, belli bir seçmenin Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde sandığa gittiğini ancak yerel seçimde sandığa gitmediğini söyledi. Soyer, seçim listelerinin yeniden teker teker ele alınıp, değerlendirilmesi ve seçmenlerin kayıtlı olduğu yerde yaşayıp, yaşamadığına bakılması gerektiğini savundu.

 

Soyer, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda yapılmak istenen değişikliği ve geri çekilmesini de eleştirdi.

 

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık